“Σοκ” για τη Νίκη στις καθυστερήσεις, ήττα 2-1 από το Αιγάλεω

Η πρεμιέρα της Νίκης στη Φούτμπολ Λιγκ δεν ήταν νικηφόρα. Κόντρα στο Αιγάλεω οι “κυανόλευκοι” ηττήθηκαν με 1-2 στο Πανθεσσαλικό στάδιο, μπαίνοντας με το… αριστερό στο πρωτάθλημα. Σ’ ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η Νίκη ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε, με πέναλτι του Λούκας Γκαρσία στο 76′,  ισοφαρίζοντας  το γκολ με πέναλτι του Τσιλιγκίρη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, είχε δύο δοκάρια, με Γκαρσία και Κρουθ, για να δεχθεί το γκολ της ήττας από τον Μπουρλάκη στο 91′.

Σκόραρε ο Τσιλιγκίρης στο 45+1’
Η πολύμηνη αγωνιστική απραξία έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ποιότητα του παιχνιδιού. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Περισσότερο παιχνίδι κέντρου, με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο.
Η Νίκη στη μοναδική καλή στιγμή που είχε στο πρώτο μέρος στο 32’ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Κρουθ συνδυάστηκε με τον Γκονζάλες, βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή του Αιγάλεω, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε αρκετά μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι του Σικαλιά.
Στο 41’ σε σέντρα του Σταματάκη από τα αριστερά ο Μπαρμπαρούσης πήρε την κεφαλιά με τον Περιστερίδη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
Για να φτάσουμε στο 45’ όπου το Αιγάλεω κέρδισε πέναλτι. Ο Τσιλιγκίρης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Οικονομόπουλο, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Ντομίνγκεθ, με τον διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι.
Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Τσιλιγκίρης, ο οποίος ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη, γράφοντας το 0-1, σημειώνοντας το πρώτο γκολ του πρωταθλήματος.

Κυριάρχησε η Νίκη στο β’ μέρος, ισοφάρισε, αλλά έχασε στις καθυστερήσεις
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αιγάλεω παραχώρησαν γήπεδο, με τους ποδοσφαιριστές της Νίκης να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Στο 55’ ο Λούκας Γκαρσία έξω από την περιοχή έκανε το σουτ, όμως ο Σικαλιάς εύκολα μπλόκαρε την μπάλα. Νέο σουτ του Γκρουθ στο 57’ έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Αιγάλεω.
Στο 62’ ο Στάικος Βεργέτης πέρασε στο παιχνίδι τον νεαρό Σαλαμούρα στη θέση του Μπαλάφα, με στόχο να γίνει πιο επιθετική η ομάδα της Νίκης, με τους «κυανόλευκους» να ασκούν πίεση στα καρέ του Αιγάλεω.
Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι φρόντιζαν να αμύνονται σωστά και να προσπαθούν να παίξουν με αντεπιθέσεις.
Για να φτάσουμε στο 74’ με τη Νίκη να κερδίζει πέναλτι. Ο Λούκας Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μαχαίρα, με τον διαιτητή Πολυχρόνη να δείχνει την «άσπρη βούλα». Το πέναλτι εκτέλεσε στο 76’ ο Λούκας Γκαρσία, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 για τη Νίκη.
Μετά το 1-1 η Νίκη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και ήταν η ομάδα που δικαιούταν δεύτερο γκολ, έχοντας κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει.
Στο 81’ οι «κυανόλευκοι» έφτασαν πολύ κοντά στο 2-1, όταν ο Άλεξ Κρουθ εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Σικαλιά.
Στο 86’ η Νίκη στάθηκε άτυχη για δεύτερη φορά, όταν ο Λούκας Γκαρσία με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ.
Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 91′, το Αιγάλεω βρήκε τον τρόπο στη μοναδική φάση που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε δεύτερο γκολ. Ο Μαχαίρας από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα, ο Τσιμπούκας έκανε το λάθος εκτίμηση της μπάλας και ο Μπουρλάκης, η “χρυσή” αλλαγή του Θωμά Γράφα, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-2 για το Αιγάλεω. Ένα γκολ που έδωσε τη νίκη στο “Σίτι” στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Φούτμπολ Λιγκ στο νότιο όμιλο.

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Βρούζος, Μηνούδης (Πιερίας)
4ος διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
Κίτρινες: Τσιμπούκας, Ντομίνγκεθ-Σταματάκης, Παπανικόλας

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Πολίμος (93′ Θεοδωρόπουλος), Αλιατίδης, Μπαλάφας (62’ Σαλαμούρας), Αργύρης, Μέτσε, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία, Κρουθ, Γκονζάλες (83’ Τσιώλης).
ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Μαγκάκης, Αναστασίου, Οικονομόπουλος, Παπανικόλας, Μαχαίρας, Λάσκαρης (83’ Κασνέτση),Τσιλιγκίρης (74’ Χαντί), Τσίτσαρης (54’ Μπουρλάκης), Σταματάκης, Μπαρμπαρούσης.