“Ματσάρα” στη Νίκαια, Ιωνικός και Βόλος πήραν από ένα βαθμό

Ύστερα από ένα καταπληκτικό παιχνίδι στο γήπεδο της Νίκαιας, Ιωνικός και Βόλος διαφήμισαν το ποδόσφαιρο, προσφέροντας όμορφο θέαμα. Οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, με το τελικό 1-1, ωστόσο, να τις αφήνει δυσαρεστημένες, καθώς πάλεψαν με πάθος για τη νίκη.
Ο Ιωνικός προηγήθηκε στο σκορ με τον Νίκο Βαφέα στο 51’ για να ισοφαρίσει με χτύπημα φάουλ ο Νικολάς Ορόζ στο 86’, στο ντεμπούτο του με την κυανέρυθρη φανέλα.
Η αναμέτρηση είχε ρυθμό, ένταση, πάθος, νεύρα και δυνατά μαρκαρίσματα, αλλά το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ, αν και οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις. Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο αλλά ο Βόλος πάντα επικίνδυνος όταν έκλεβε μπάλες, απείλησε με τον Χουτεσιώτη να είναι σταθερός, ενώ στο φινάλε του α’ μέρους ο Κότνικ είπε όχι δύο φορές στον Βαφέα.
Ο κεντρικός αμυντικός του Ιωνικού όμως επέστρεψε και πήρε…εκδίκηση από τον τερματοφύλακα του Βόλου. Χρειάστηκε φυσικά και πάλι να βάλει το πόδι του ο Άιας Άοσμαν, ο οποίος έχει συμμετοχή και στα έξι τέρματα της ομάδας του στο πρωτάθλημα (3 γκολ, 3 ασίστ φέτος).
Στο 51’ ο Σύριος εκτέλεσε το κόρνερ και ο προωθημένος Νίκος Βαφέας παρά την πίεση του Γκρίλο, βρήκε την μπάλα πάνω στην κίνηση και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Τρίτη και… φαρμακερή για τον Βαφέα, με τον στόπερ του Ιωνικού να νικά τον Κότνικ.
Ο Βόλος που μεσοεπιθετικά είναι μια ομάδα με επιλογές, άλλαξε πρόσωπα, ζήτησε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Ιωνικό να είναι μαχητικός, να κυνηγά κάθε μπάλα αλλά τελικά δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 86′ με τον Ορόζ να γράφει το 1-1 με εκτέλεση φάουλ, αφού η μπάλα βρήκε και στο κεφάλι του Ρομαό.
Μέχρι το τέλος πάντως και οι δύο ομάδες, κυνήγησαν το γκολ της νίκης. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε σουτ του Ρεγκατίν ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε την μπάλα. Στο 92’ μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Βαλεριάνου, ο Τουράμ βγήκε απέναντι από τον Κότνικ, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να σώζει την εστία του, για να μείνει το 1-1 ως τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Μεϊντσνάς (Αχαΐας), Παπαδάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Ζάμπαλας (Ηπείρου)
Κίτρινες: Τουράμ, Γκοτσούλιας, Άοσμαν, Μύγας-Ρινέρ, Μπαριέντος, Γκρίλο, Τερεζίου.
ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Ρομαό, Βαφέας, Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Ματσούκας (53’ λ.τρ. Μάναλης), Καμπράλ (82’ Κιάκος), Άοσμαν (82’ λ.τρ. Μπάσα), Τουράμ (94’ Σάντσες).
ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Ρομέρο, Μπαρτόλο, Ρινέρ (83’ Τερεζίου), Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Νίνης (65’ Βοϊτκόφσκι), Ρεγκατίν, Ροσέρο (54’ Ορόζ), Φαν Βέερτ.