“Γονάτισε” με 82-70 τους πρωτοπόρους Τιτάνες ο Γ.Σ. Αλμυρού

Οι Τιτάνες πήγαν στον Αλμυρό με τον αέρα του πρωτοπόρου αλλά αντίκρισαν το «σκληρό» πρόσωπο του ΓΣΑ, ο οποίος τους υποχρέωσε σε ήττα με 82-70 για τη National League 2. Έτσι οι «κυανόλευκοι» μείωσαν τη διαφορά που τους χωρίζει από την κορυφή μόλις στον έναν βαθμό, ενώ κάλυψαν τη διαφορά με την οποία είχαν χάσει στον Παλαμά. Ταυτόχρονα σημείωσαν την ένατη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι οι τρεις περίοδοι ολοκληρώθηκαν ισόπαλες, με την τελευταία να ανήκει στην ομάδα του Λουκά Ζαρονικόλα.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Έτσι φτάσαμε στο 38’ με το ταμπλό να γράφει 70-69 υπέρ του ΓΣ Αλμυρού. Στα τελευταία δύο λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα φοβερό επιμέρους σκορ 12-1 και έριξαν τους φιλοξενούμενους στο… καναβάτσο.

Δεκάλεπτα: 21-21, 39-39, 59-59, 82-70.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 11 (1), Λάππας 10 (1), Μαμούρας 2, Παπούλιας 20, Μυλωνάς, Ξηρομερήσιος, Παπουτσής, Μπακολιάς, Αργύρης 8 (2), Πελεκούδας 14, Πολίτης 9 (1), Τάσσος 8.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Βαρδακούλης): Αντωνίου, Γ. Τσούμας 6 (1), Παπαχρήστος 23 (3), Σφακιανός 1, Γ. Σαριμπαλίδης 2, Πανάγος, Φαλιάκης, Μπακρατσής, Αρχοντούλης, Κ. Σαριμπαλίδης 15 (4), Λόλας 9, Σ. Τσούμας 14 (2).

ΓΣ Αλμυρού-Τιτάνες 82-70

ΑΟ Τρίκαλα-Καστοριά 69-59

Ολυμπιακός-Εκπ. Φρυγανιώτη 69-61

ΑΕΛ-Πιερικός/Αρχ. 56-64

Κούπα Κιλκίς-Αετοί Βερ. 61-52