“Φονέας” και της Πορτογαλίας το φοβερό Μαρόκο

Το Μουντιάλ 2022 είναι η διοργάνωση των εκπλήξεων και αυτό αποδείχθηκε για ακόμη μια φορά στην αναμέτρηση ανάμεσα στο Μαρόκο και την Πορτογαλία για τη προημιτελική φάση με τον Ζίγιες και τη παρέα του να παίρνει τη νίκη με 1-0 και να προκρίνεται στους «4»!

Οι Αφρικανοί έπαιξαν στα ίσα τη Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος και του Κριστιάνο Ρονάλντο που ήρθε με φόρα από την εντυπωσιακή πρόκριση με 6-1 επί της Ελβετίας.

Το Μαρόκο όμως είχε καταφέρει ήδη κάτι μοναδικό κόντρα στους Ισπανούς και θέλησε να συνεχίσει να ονειρεύεται και κόντρα στην έτερη χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου.

Οι παίκτες του Ρεγκραγκί μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παιχνίδι και μόλις στο 6ο λεπτό ο Εν Νεσίρι απείλησε με δυνατή κεφαλιά, χωρίς όμως να χρηστεί σκόρερ.

Λίγο αργότερα, αυτός που έφτασε πιο κοντά στο 1-0 ήταν ο Ζοάο Φέλιξ που στο 31′ είχε μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του να κοντράρει στον Ελ Γιαμίκ.

Αυτό που δεν κατάφερε να κάνει όμως στην αρχή του παιχνιδιού ο Ελ Νεσίρι, το κατάφερε στο 42′ με ένα τρομερό άλμα και μια ακόμη πιο εντυπωσιακή κεφαλιά που έφερε το Μαρόκο στο 1-0.

Το σκηνικό στο 2ο ημίχρονο άλλαξε άρδην, με το Μαρόκο να οπισθοχωρεί και την Πορτογαλία να γέρνει κυριολεκτικά το γήπεδο προς την πλευρά της εστίας του Μπόνο.

Σε αυτό συντέλεσε και το γεγονός πως ο Φερνάντο Σάντος αποφάσισε να περάσει στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Πορτογάλοι όμως αρκέστηκαν μέχρι και το 75 σε μια ανούσια κατοχή, χωρίς να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη άμυνα που είχε κλειστεί στα καρέ της, με το Μαρόκο να απειλεί μόνο με αντεπιθέσεις.
Ο Ρεγκραγκί αποφάσισε μάλιστα να γυρίσει τον σχηματισμό με τρεις αμυντικούς προκειμένου να σφραγίσει τη μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ των Αφρικανών με τους Πορτογάλους να αγγίζουν όμως την ισοφάρισε μετά από ένα δυνατό σουτ του Φέλιξ στο 82΄ που όμως έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Μπόνο.

Ο γκολκίπερ του Μαρόκου όμως ήταν αποφασισμένος να γράψει ιστορία και σε αυτό το ματς και είχε απάντηση στο 90΄ έπειτα από σουτ του Ρονάλντο από το ύψος της μικρής περιοχής.Στο 96′, οι Μαροκινοί θα μπορούσαν να κάνουν και το 2-0 αλλά ο Αμπουχλάλ που βγήκε στην κόντρα και στο τετ, δεν τελείωσε σωστά τη φάση την οποία απέκρουσε ο Κόστα.Οι Πορτογάλοι από την πλευρά τους πλησίασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Πεπε, φάτσα με το τέρμα, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο Σεντίρα όμως αποδείχθηκε απρόσεκτος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να μείνει με 10 το Μαρόκο, κάτι που όμως δεν κόστισε στους Αφρικανούς που ολοκλήρωσαν το θαύμα και «πέταξαν» στους «4» του Μουντιάλ 2022!