“Άλωσε” τη Φιλιππούπολη ο Βόλος 2004 με 0-1 σε βάρος της ΑΕΛ

Τεράστιο «διπλό» πανηγύρισε στο γήπεδο της Φιλιππούπολης Λάρισας ο Α.Σ. Βόλος 2004 για την 4η αγωνιστική της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών. Επιβλήθηκε 1-0 της ΑΕΛ, με την αμυντικό Γλυκερία Νικοπούλου πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ στο 66ο λεπτό.

Με απόλυτη επιτυχία συνοδεύτηκε και η δεύτερη φετινή έξοδος του Α.Σ. Βόλος 2004. Μετά τη νίκη στα Γρεβενά επί των Σειρήνων με 1-0, ήρθε και η νίκη με το ίδιο σκορ επί της ΑΕΛ μέσα στη Λάρισα σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό παιχνίδι όπου οι παίκτριες της βολιώτικης ομάδας έβγαλαν περίσσιο πάθος στον αγωνιστικό χώρο.

Άριστα στημένες στον αγωνιστικό χώρο από την προπονήτρια Έλενα Κουσκούνη, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ανταπεξήλθαν με επιτυχία στην πίεση που δέχθηκαν κυρίως στο πρώτο τέταρτο του β’ ημιχρόνου και την κατάλληλη στιγμή «χτύπησαν» στην  επίθεση φτάνοντας στο γκολ που τους έδωσε τους τρεις βαθμούς.

Ο Α.Σ. Βόλος 2004 παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν η Νόιμαν. Η Σύρμου έπαιξε δεξιά στην άμυνα και η Κοκμοτού αριστερά, ενώ η Νικοπούλου με την Βέτσικα συνέθεσαν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Η Κατσιγιάννη και η Τσούκα τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Από τα δεξιά επιχειρούσε η Κέκου και από τα αριστερά η Ζήγρα, ενώ η Νέννε έπαιξε λίγο πιο πίσω από την σέντερ φορ Μπάμπιτς.

Στο α’ μέρος η ΑΕΛ κράτησε λίγο περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της, αλλά ο Α.Σ. Βόλος 2004 ήταν πιο απειλητικός στις δικές του επιθέσεις. Πρώτη τελική για τις «βυσσινί» στο 6’ με την κεφαλιά της Καπαρέλη που μπλόκαρε η σωστά τοποθετημένη Νόιμαν, ενώ οι Βολιώτισσες «απάντησαν» στο 9’ όταν η Ζήγρα σέντραρε από τα αριστερά και η Κέκου έκανε το σουτ, με την Σιβούδη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 15’ σουτ της Μπάμπιτς πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 24’ η Ζήγρα επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας φάουλ χωρίς να βρει στόχο. Η Νόιμαν εξουδετέρωσε σουτ της Ζέλεβα στο 27’, για να ακολουθήσουν δύο φάσεις για τις φιλοξενούμενες. Στο 31’ η Μπάμπιτς έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ με τη μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι, ενώ το μακρινό σουτ της Κατσιγιάννη στο 45’ μπλόκαρε η Σιβούδη.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε τρεις καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Μόλις στο 46’ η Νικοπούλου έκανε λάθος γύρισμα με το κεφάλι, επιτρέποντας στη Γιάνεβα να βγει σε θέση τετ-α-τετ, αλλά η Νόιμαν ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Στο 51’ η Ζέλεβα σέντραρε για τη Ζαχείλα που ήταν έτοιμη να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, αλλά η Σύρμου της «πήρε τη μπουκιά από το στόμα» διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 59’ οι γηπεδούχες «άγγιξαν» ξανά το γκολ όταν από κόρνερ της Γκριβάζ η Κόντου πήρε την κεφαλιά και η Κοκμοτού έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Ο Βόλος 2004 συνήλθε και πριν φτάσει στο γκολ προειδοποίησε με το δοκάρι της Γκέκα σε σέντρα-σουτ στο 64ο λεπτό. Έψαχνε τη στιγμή του και τη βρήκε στο 66 όταν η Κατσιγιάννη έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά και η προωθημένη Νικοπούλου με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έγραψε το 0-1.

Στη συνέχεια οι Βολιώτισσες έκαναν άψογη διαχείριση, κρατώντας σχετικά εύκολα το προβάδισμα. Οι γηπεδούχες επιδόθηκαν σε πολλά γεμίσματα που δεν είχαν τύχη και μόνο στο 81’ απείλησαν με το σουτ της Ζέλεβα που ήταν άστοχο. Καλή ευκαιρία είχε προς το τέλος του παιχνιδιού και ο Βόλος 2004. Ήταν στο 88’ όταν η Γκέκα σούταρε και ανάγκασε την Σιβούδη να παραχωρήσει κόρνερ με δύσκολη επέμβαση.

ΑΕΛ: Σιβούδη, Καπαρέλη, Ζαχείλα (64’ Μίσια), Κόντου, Γιαννή (73’ Στυμονιάρη), Γκριβάζ, Νικολαΐδου, Ζέλεβα, Κιόκο, Ρουμελιώτη (84’ Κούργια), Γιάνεβα.

ΒΟΛΟΣ 2004: Νόιμαν, Σύρμου, Κοκμοτού, Νικοπούλου, Κέκου, Νέννε, Ζήγρα (60’ Γκέκα), Τσούκα (64’ Νάνου), Μπάμπιτς, Βέτσικα, Κατσιγιάννη.

14. Ελπίδες Καρδ. 0-10 0

Εκκρεμούν οι αγώνες: Βόλος 2004-ΟΦΗ, Τρίκαλα 2011-Ελπίδες Καρδ., Τρίκαλα 2011-Ολυμπιάδα Υμηττού, ΡΕΑ-ΠΑΟΚ.

Η επόμενη αγωνιστική (12/11): Παναθηναϊκός-ΑΕΚ, Ελπίδες Καρδ.-Σειρήνες Γρ., ΡΕΑ-Τρίκαλα 2011, Καστοριά-Ολυμπιάδα Υμ., ΟΦΗ-ΠΑΟΚ, Αστέρας Τρίπολης-Βόλος 2004, Νέες Ατρομήτου-ΑΕΛ.