“Άλωσε” και το “Κλ. Βικελίδης” ο Βόλος, 2-0 τον Άρη

Με δύο γκολ από τους Σοάρες και Κορέα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βόλος νίκησε με 2-0 τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», έφτασε τους 28 βαθμούς και παρέμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση μιας θέσης στην εξάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας (το ποσοστό ήταν 73%) και αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι «κίτρινοι», ωστόσο, ήταν φλύαροι, με τον Βόλο να προσέχει τα μετόπισθεν και να προσπαθεί να παίξει με αντεπιθέσεις.

Στα πρώτα 45 λεπτά, πάντως, ο Βόλος δεν είχε τελική φάση, με τον Άρη να έχει επτά τελικές προσπάθειες, οι τέσσερις προς την εστία.

Στο 4’ ο Άρης είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπράμπετς έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 7’ τραυματίστηκε ο Ρινέρ και έγινε αναγκαστική αλλαγή από τον Ρομέρο στο 12’.

Το παιχνίδι σταμάτησε στο 19’ με τη συγκίνηση να είναι μεγάλη στο γήπεδο.  Στον πάγκο του Άρη υψώθηκε μία φανέλα με τον αριθμό 19, ηλικία στην οποία έφυγε από τη ζωή ο αδικοχαμένος Άλκης. Όλοι οι φίλαθλοι όρθιοι, αλλά και όλοι όσοι βρίσκονταν στον αγωνιστικό χώρο χειροκρότησαν παρατεταμένα.

Ο Άρης μπορεί να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, έπρεπε να φτάσουμε στο 32’ για να δούμε μία φάση. Ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε την μπάλα στο σουτ του Εντιαγέ. Η μεγαλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 37’. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ασλανίδης μόνος μέσα στην περιοχή έπιασε το σουτ, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει σωτήρια.

Στο φινάλε του πρώτους μέρους τραυματίστηκε ο Παπαδόπουλος, με τον Μπόρις Κλέιμαν να τον αντικαθιστά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ αλλαγή στο 46’ έγινε και ο Ορόζ (αναγκαστική), παίρνοντας τη θέση του ο Σοάρες.

«Χτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Άρης ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας, με τον Βόλο να συνεχίζει να προσέχει την άμυνά του και να ψάχνει τη φάση στην επίθεση, προκειμένου να βρει το γκολ.

Ο Άρης είχε την πρώτη καλή φάση στο β’ μέρος με τον Μαντσίνι στο 67’, ο ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τον Κλέιμαν να αποκρούει.

Στο 76’ ο Καμαρά σούταρε, ο Κλέιμαν απέκρουσε, ενώ το νέο σουτ του Γκάμα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Βόλου.

Για να φτάσουμε στο 80’ όπου ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Ο Τσοκάνης «έκλεψε» την μπάλα στη μεσαία γραμμή, αυτή κατέληξε στον Φαν Βέερτ αριστερά, ο Ολλανδός πάσασε στον Σοάρες, με τον Πορτογάλο μέσα από την περιοχή να σουτάρει και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 86’ οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη. Ο Μπαριέντος έβγαλε τον Κορέα σε θέση βολής, ο Αργεντινός τελείωσε εξαιρετικά τη φάση, γράφοντας με ωραίο σουτ το 0-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Χασάν (Ξάνθης), Παγουρτζής (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Κίτρινες: Γκάνεα, Ιτούρμπε-Φεράρι, Άλχο, Μπαριέντος, Σοάρες.
ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (84’ Σάκιτς), Ασλανίδης, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια (72’ Μπερτόγλιο), Γκαρσία (59’ Γκάμα), Εντιαγέ (84’ Μάνος), Μανσίνι (72’ Ιτούρμπε), Καμαρά.
ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος (λ.τρ. Κλέιμαν), Άλχο (73’ λ.τρ. Πουρίτα), Ρινέρ (12’ λ.τρ. Ρομέρο), Γκιουλέν, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ρεγκατίν, Ορός (46’ λ.τρ. Σοάρες), Μπαρτόλο (67’ Κορέα), Φαν Βέερτ.