Ψυχολογική ανάταση για τον Ολυμπιακό η νίκη επί του ΠΑΟΚ Β’

Στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε μια σημαντική νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’ με 3-1, που του δίνει τη δυνατότητα να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον του στη Σούπερ Λιγκ 2.

Εδώ που είχαν φτάσει τα πράγματα, δεν υπήρχε για τον Ολυμπιακό άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη. Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να νικήσουν και με το «καλησπέρα» κατάφεραν να σκοράρουν με τον Γιώργο Ξύδα στο 2ο λεπτό. Ένα γκολ που τους έδωσε ψυχολογία, τους έδιωξε το άγχος και τους έδωσε τη δυνατότητα να ελέγξουν το παιχνίδι στη συνέχεια.

Μπορεί να δέχθηκαν και πάλι ένα γκολ, που προήλθε από στατική φάση (εκτέλεση κόρνερ) και αδράνεια της άμυνας, που έδωσε τη δυνατότητα στον Παναγιώγου να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσια στο 16’, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση. Κατάφεραν να πετύχουν ένα πολύ όμορφο γκολ με τον Γιώργο Ξύδα και πάλι, στο 33’, με απευθείας σουτ μετά από τη σέντρα του Γραικού και να πάνε στα αποδυτήρια με «μαξιλαράκι» δύο τερμάτων. Ο Ιγκόρ Φιλίποβιτς στο 44’ με κεφαλιά πέτυχε το 3-1, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει φέτος πρώτη φορά τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε παιχνίδι έδρας. Στην πρώτη (και μοναδική μέχρι προχθές) νίκη στη Νεάπολη, στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου, ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει με 3-2, πετυχαίνοντας τα δύο από τα τρία γκολ στο πρώτο μέρος.

Σε γενικές γραμμές η εμφάνιση του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλή, απέναντι σε μια ομάδα που διαθέτει αξιόλογους νεαρούς ποδοσφαιριστές, η οποία χάνει πολύ δύσκολα εκτός έδρας (έχει ηττηθεί επίσης από τον ΟΣΦΠ Β’ και από τη Βέροια).

Η ομάδα αγωνίστηκε με πάθος, έπαιξε δυνατά και κατά διαστήματα είχε στιγμές καλού ποδοσφαίρου. Η κίνηση του Βασίλη Βούζα να χρησιμοποιήσει δύο γρήγορους επιθετικούς στο πρώτο ημίχρονο (Βερνάρδο, Γκαργκαλατζίδη), συν την παρουσία των γρήγορων Ξύδα και Κουντουριώτη στα «φτερά», λειτούργησε θετικά για την ομάδα, η οποία εκμεταλλεύτηκε και τον ευνοϊκό άνεμο που είχε.

Στο δεύτερο ημίχρονο είναι γεγονός, πως ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια καλή επιθετική λειτουργία και θα λέγαμε, ότι προσπάθησε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ Β’ ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευνοϊκό τον αέρα. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, άσκησε πίσω έξω από την περιοχή του Ξενοδόχοβ και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει και να ξαναμπεί στο ματς. Η πρώτη με το δοκάρι του Τσοπούρογλου και η δεύτερη με την κεφαλιά του Φασίδη, με τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει σωτήρια.

Οι αλλαγές του Βασίλη Βούζα φρέσκαραν την ομάδα, η οποία μετά το 75’ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, διαχειρίστηκε το παιχνίδι και στο τέλος πανηγύρισε την τέταρτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη στη Νεάπολη.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η επιστροφή του Αλέξανδρου Γκαργκαλατζίδη από τον τραυματισμό του, που τον κράτησε πάνω από ένα μήνα εκτός δράσης, τα δύο γκολ που πέτυχε ο Γιώργος Ξύδας, ο οποίος έφτασε τα τρία στο πρωτάθλημα, ενώ θα πρέπει να τονίσουμε, πως όποτε ο Ολυμπιακός καταφέρνει και σκοράρει πρώτος, δεν χάνει, παρότι στον Βόλο έχει παραχωρήσει δύο ισοπαλίες σε Ηρακλή και Αλμωπό Αριδαίας, έχοντας πάρει προβάδισμα στο σκορ.