Προβληματίζει η δυστοκία – Η Νίκη δημιουργεί ευκαιρίες αλλά δεν τις αξιοποιεί

Οι πολλές χαμένες ευκαιρίες προκαλούν προβληματισμό στη Νίκη. Η ομάδα δημιουργεί τις προϋποθέσεις για γκολ, αλλά δύσκολα το επιτυγχάνει στα δύο τελευταία παιχνίδια.
Η Νίκη άρχισε εντυπωσιακά τη φετινή χρονιά. Στις δύο πρώτες αγωνιστικές η επίθεσή της πετούσε… φωτιές πετυχαίνοντας εννέα γκολ συνολικά. Πιο συγκεκριμένα επιβλήθηκε με 5-0 του Θησέα στο Πανθεσσαλικό και με 4-1 της Στυλίδας εκτός έδρας.
Ωστόσο η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Τόσο στο ματς με τον Α.Ο. Σελλάνων, όσο και σε αυτό με τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου το βολιώτικο συγκρότημα συνάντησε πολλές δυσκολίες και πέτυχε μόλις από ένα τέρμα σε κάθε αγώνα. Μάλιστα και στις δύο φορές χρειάστηκε ένα σοβαρό λάθος αντιπάλου (του τερματοφύλακα Παπαδόπουλου του ΑΟ Σελλάνων που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και του Κοντοβά που έκανε χέρι εντός περιοχής την περασμένη Κυριακή) για να σκοράρει.

Βέβαια ο αριθμός των ευκαιριών που δημιουργεί παραμένει υψηλός. Στις δύο αναμετρήσεις που προαναφέραμε οι «κυανόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο 20λεπτο «βομβαρδίζοντας» τον αντίπαλο. Ωστόσο τα «πυρά» που έριχναν ήταν άσφαιρα, καθώς δεν βρήκαν ούτε μία φορά τον στόχο.
Αυτό είχε σαν συνέπεια οι αντίπαλοι να αναθαρρήσουν αυξάνοντας το άγχος για τους παίκτες του Γιώργου Κούτση. Έτσι η απόδοσή τους σταδιακά έπεφτε και δεν ήταν η αναμενόμενη. Το γεγονός αυτό προβληματίζει τον 45χρονο τεχνικό, που ψάχνει να βρει λύσεις εν όψει μάλιστα της δύσκολης συνέχειας που περιμένει την ομάδα.
Στις πολλές χαμένες ευκαιρίες στάθηκε και ο Λόρι Κέρι. Ο ποδοσφαιριστής που λύτρωσε τη Νίκη στο 84’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι υπογράμμισε ότι δεν πρέπει να χάνονται τόσες πολλές ευκαιρίες, καθώς θα κοστίσει ακριβά στο μέλλον.

«Όσον αφορά το παιχνίδι, μπήκαμε πολύ δυνατά, χάσαμε κάποιες κλασικές ευκαιρίες. Κι εγώ έχασα κλασική ευκαιρία. Όσο περνούσε ο χρόνος και χάναμε ευκαιρίες ο αντίπαλος τρεφόταν από αυτό. Έπαιρνε πιο πολλή ψυχολογία, κλεινόταν κι εμείς αγχωνόμασταν γιατί θέλαμε να βάλουμε γκολ.
Παρόλα αυτά το παιχνίδι παίζεται μέχρι το 90’ και πρέπει να προσπαθούμε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Και στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε πολλές ευκαιρίες, τελικά το γκολ ήρθε με πέναλτι. Όπως είπα πρέπει να παλεύουμε όλα τα παιχνίδια μέχρι το 90′ και δεν θα πρέπει να χάνουμε τόσες ευκαιρίες. Και με τα Σέλλανα χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Άμα χάνεις πολλές ευκαιρίες, έτσι είναι η μπάλα» ήταν χαρακτηριστικά τα λόγια του αρχηγού της Νίκης που μίλησε και για τα εξής θέματα:
Για το αν ένιωθε βάρος την ώρα που εκτελούσε το πέναλτι: «Ναι ένιωσα βάρος, γιατί από τα πόδια μου κρέμονταν η ομάδα και ο κόσμος, αφού μέχρι τότε το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Όμως εντάξει, πήγαν όλα καλά και δόξα τω Θεώ κερδίσαμε».

Για τον αγωνιστικό χώρο στο «Π. Μαγουλάς»: «Είναι αλήθεια πως ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν καθόλου καλός. Ήταν βαρύς και δεν μπορούσαμε να βγάλουμε τους αυτοματισμούς που θέλουμε. Γλιστρούσαμε συνέχεια. Άλλο το Πανθεσσαλικό, άλλο το «Π. Μαγουλάς». Όπως και με τα Σέλλανα ήταν πολύ δύσκολος ο αγωνιστικός χώρος. Με το ζόρι κάναμε κοντρόλ. Όμως θα πρέπει ακόμη και σε αυτά τα γήπεδα, να είμαστε πειστικοί. Με τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου ήμασταν πειστικοί, απλά χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Θα βελτιωθούμε και σε αυτό».
Για τους φιλάθλους: «Ο κόσμος της Νίκης Βόλου έδωσε βροντερό «παρών». Τους ευχαριστούμε πολύ. Απ’ το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ζητωκραύγαζαν για την ομάδα και για εμάς τους παίκτες. Θα θέλαμε να έχουμε και συνέχεια».

Προέκυψε θέμα με την έδρα του αγώνα
Θέμα με την έδρα που θα φιλοξενήσει τον επόμενο αγώνα της Νίκης για την Γ’ Εθνική προέκυψε το τελευταίο διάστημα. Όπως είναι γνωστό η βολιώτικη ομάδα το ερχόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα εκτός έδρας, αλλά το γήπεδο της Ιτέας δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση.
Έτσι προέκυψε ένα ζήτημα για το αν θα πρέπει να αλλάξει η έδρα της αναμέτρησης και εκείνη να διεξαχθεί στην Άμφισσα, όπου το τερέν είναι καλύτερο. Πάντως αυτό το ενδεχόμενο δεν φαίνεται να έχει πολλές πιθανότητες και όλα δείχνουν πως το εν λόγω παιχνίδι θα διεξαχθεί κανονικά στο γήπεδο της Ιτέας.