Πρώτη νίκη για Ολυμπιακό Βόλου, 3-2 τον Απόλλωνα Πόντου

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-2 του Απόλλωνα Πόντου στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, χωρίς να «ιδρώσουν» ιδιαίτερα.

Προηγήθηκαν με 3-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, για να δεχθούν στη συνέχεια δύο γκολ από τον Απόλλωνα, αν και δεν αγχώθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Δύο γκολ σημείωσε ο Όσκαρ Σιαφά και ένα ο Φίλιππος Σκοπελίτης. Τα τέρματα του Απόλλωνα σημείωσαν οι Καλογέρης και Δαλιανόπουλος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα, στο 6’, κατάφερε να πετύχει δύο γκολ, με σκόρερ τον Όσκαρ Σιαφά..

Μόλις στο 2’ ο Γραικός από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα και ο Όσκαρ Σιαφά καλά τοποθετημένος στο πρώτο δοκάρι με σουτ έγραψε το 1-0. Πολύ γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανεβάσουν σε 2-0 το δείκτη του σκορ. Ο Γραικός και πάλι από τον άξονα έβγαλε κάθετη πάσα στον Σιαφά, με τον διεθνή επιθετικό από την Ισημερινή Γουινέα να φεύγει από σωστή θέση, ξεπέρασε και τον Πολίτη που επιχείρησε έξοδο και από πλάγια θέση με σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Απόλλωνα, γράφοντας το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Ακολούθησε ένα ανούσιο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Οι παίκτες του Ολυμπιακού αναλώθηκαν σε passing game δίχως όμως να επιδιώκουν να φτάσουν σε τρίτο γκολ, ρίχνοντας τον ρυθμό και κάνοντας από πολύ νωρίς συντήρηση δυνάμεων. Από το 15’ μέχρι το 45’ δεν σημειώθηκε ούτε μία φάση άξια αναφοράς.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 3-0 με τον Σκοπελίτη στο 53’ Ο Γραικός επιχείρησε τη σέντρα, ο Σιαφά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Σκοπελίτης με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 56’ ο Απόλλων μείωσε το σκορ σε 3-1. Ο Καλαϊτζίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Καλογέρης με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια θα μπορούσε να είχε πετύχει κάποιο τέρμα, ωστόσο, η μείωση του σκορ ήρθε στο 87’ από τον Δαλιανόπουλο. Ο δεξιός μπακ του Απόλλωνα έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με πλασέ έγραψε το τελικό 3-2.

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)
Βοηθοί: Αραβίδης (Αθηνών), Πριόνας (Ευβοίας)
4ος διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών
Κίτρινες: Ναά, Σουλεϊμάν
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Ναά (83’ Κόκας), Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Σκοπελίτης (73’ Χατζής), Κόλα, Κουντουριώτης, Βερνάρδος, Μπάτροβις (61’ Κατσούκης), Σιαφά (61’ Σουλεϊμάν).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Ζαχαράκης, Καλαϊζίδης, Σουντουρά, Παπαϊωάννου, Ξιφολίνος (73’ Μπαρκάν), Δεινόπαπας (46’ Ενομό).