Πρώτη ήττα για τον Πύρασο, 3-2 από τον Διγενή Νεοχωρίου

Την πρώτη ήττα στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική γνώρισε σήμερα ο Πύρασος. Η ομάδα της Ν. Αγχιάλου έχασε με 3-2 στο γήπεδο «Π. Μαγουλάς», σ’ ένα ματς όπου και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν μέχρι το 18’.

Η ομάδα του Γιάννη Σιαμέτη πλήρωσε τα λάθη στην άμυνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι στο 13’ προηγούνταν με 3-1. Με την ήττα αυτή ο Πύρασος απέκτησε συγκάτοικο στη 2η θέση τον Διγενή Νεοχωρίου, με τις δύο ομάδες να έχουν από επτά βαθμούς.

Μόλις στο 2ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ. Ο Μιχόπουλος γύρισε την μπάλα με το κεφάλι στον Κεφαλά, ο Αλεξίου παρενεβλήθηκε και με πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του Πυράσου, γράφοντας το 0-1.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Στο 6’ ο Βλάχος έβγαλε ωραία σέντρα και ο Γιάννης Αραπίτσας με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Διγενής πέτυχε δεύτερο τέρμα, με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει με κεφαλιά, δίχως να μπορέσει να αντιδράσει ο Κεφαλάς.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 13′ ήρθε νέα ψυχρολουσία για τον Πύρασο. Ο Φωτίκας εκτέλεσε φάουλ για τον Διγενή, η άμυνα του Πυράσου αδράνησε, με τον Αλεξίου να σημειώνει το 1-3 με προβολή, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ο Πύρασος δεν τα παράτησε και στο 18′, ο Παπαδόπουλος κινήθηκε από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, με τον Βλάχο, με κεφαλιά, να γράφει το 2-3, σ’ ένα πολύ «χορταστικό» παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο.

Ωστόσο, από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε, με τον Πύρασο πάντως να χάνει σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο 41’ με τον Παπαδόπουλο και στο 43’ με τον Αγιασιώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πύρασος πίεσε και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας στο φινάλε του παιχνιδιού σπουδαίες ευκαιρίες με τους Καραγιώργο, Οικονόμου και Παπαδόπουλο.

Τελικά το σκορ δεν άλλαξε, με τον Πύρασο να φεύγει ηττημένος από το γήπεδο.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Παπαδόπουλος, Δημητριάδης (74’ Οικονόμου), Ρακής, Μιχόπουλος, Αγιασιώτης, Κατής (56’ Καραγιώργος), Αραπίτσας, Ζάχος (87’ Φουρκιώτη), Ροτζέριο, Βλάχος
ΔΙΓΕΝΗΣ: Ράπτης, Τσιγαρίδας, Ξάνθος (62’ λ.τρ. Λουκάς), Σταμέκος, Καραμούζης, Φωτίκας, Αυγέρης, Παπαδόπουλος, Παναγιωτάκης, Βαρναβίδης (80’ Τσακμάκης), Αλεξίου (89’ Τέλλιος).