Πρώτη εντός έδρας ήττα για τη Νίκη στη Β’ Εθνική μπάσκετ

Την πρώτη της εντός έδρας ήττα γνώρισε η Νίκη με θύτη τον Έσπερο Λαμίας (62-63). Οι «κυανόλευκοι» ήταν άστοχοι, ενώ είναι ενδεικτικό ότι μόνο ο Καλλές έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (18).

Παρόλα αυτά οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη, αφού στη δεύτερη περίοδο είχαν «αέρα» δέκα πόντων (35-25). Ωστόσο δέχθηκαν έξι σερί πόντους και το 35-31 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο γ’ δεκάλεπτο οι δύο «μονομάχοι» εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Νίκολη να έχει αξιοσημείωτη παρουσία για λογαριασμό της Νίκης. Έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Ο Μπουσκολίτης έβαλε μπροστά τους Βολιώτες με 60-59 για να απαντήσει ο Τεπετίδης με βολές (60-63). Ο Καλλές μείωσε σε 62-63 και ο Φύκας αστόχησε σε δύο βολές. Ωστόσο στη δεύτερη το έκανε με παράτυπο τρόπο δίχως όμως οι διαιτητές να καταλογίσουν παράβαση. Έτσι οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το επιθετικό ριμπάουντ και μαζί το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 16-18, 39-35, 47-51, 62-63.

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 5 (1), Βερτζάγιας 7 (1), Ζησόπουλος 7 (1), Κουτίνας 8 (1), Μπουσκολίτης 2, Δελεντζές, Καλλές 18, Σαριμπαλίδης 3 (1), Σπανόπουλος 2, Λόλας 7, Σούλης, Ξενιτίδης 3.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜ. (Σοφογιάννης): Λάππας 13 (1), Τεσμετζίδης 3 (1), Στεφάνου 1, Ρουμελιώτης 2, Φύκας 5, Πάππος 9 (1), Τεπετίδης 3, Νέστορας 14 (2), Παπαργυρόπουλος 13 (2), Μαγγελάκης, Μπακόλιας.