Πρωταθλητής και πολυνίκης ο ΝΟΒΑ στο Πανελλήνιο Καλλιτεχνικής Κολύμβησης στην κατηγορία Όπεν

Ο ΝΟΒΑ ήταν ο θριαμβευτής του Εθνικού πρωταθλήματος Καλλιτεχνικής Κολύμβησης, που ολοκληρώθηκε χθες στο κολυμβητήριο της Μεταμόρφωσης. Ο βολιώτικος σύλλογος αναδείχθηκε πρωταθλητής και πολυνίκης στα μετάλλια με 241 βαθμούς στη γενική βαθμολογία συλλόγων. Τη δεύτερη θέση στη πήραν οι Υάδες και την τρίτη ο ΑΝΟ Γλυφάδας.

Η Ζωή Καράγγελου του ΝΟΒΑ ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια και έκλεψε την παράσταση στη δεύτερη ημέρα των αγώνων, καθώς κατέκτησε, με εξαιρετική βαθμολογία, δύο χρυσά μετάλλια, τόσο στο Τεχνικό Σόλο, όσο και στο Ελεύθερο. Στο Τεχνικό Σόλο η ταλαντούχα Βολιώτισσα ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου έχοντας εκτελέσει ένα υπέροχο πρόγραμμα που βαθμολογήθηκε με 271,2959 β., με μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες.
Στο Τεχνικό Σόλο Ανδρών πρώτευσε ο Φ. Κουκουσέλης του ΝΟΒΑ με 156,7792 β.
Ίδια η σειρά των τριών νικητριών και στο Ελεύθερο Σόλο, όπου η Ζωή Καράγγελου (ΝΟΒΑ) κατέκτησε το χρυσό με ένα επίσης εξαιρετικό πρόγραμμα και με την εντυπωσιακή βαθμολογία 343,7958 β.
Στο Ελεύθερο Σόλο Ανδρών πρώτος ήταν πάλι ο Στυλιανός Κουκουσέλης-Φούσκης του ΝΟΒΑ με 194,5957 β. Στο Acrobatic Routine το ασημένιο πήρε ο ΝΟΒΑ (Αμεραλή, Ζάρρα, Καλτσογιάννη, Σδράλλη, Παπαγεωργίου) με 133,1260.
Στην πρώτη ημέρα στο Τεχνικό Ντουέτο το ασημένιο μετάλλιο πήραν οι Ζωή Καράγγελου, Ελένη Φράγγου του ΝΟΒΑ με 226,3750. Η πρώτη μέρα των αγώνων, όμως, είχε άλλο ένα ασημένιο μετάλλιο για τον ΝΟΒΑ (Αμεραλή, Καραγγέλου, Φράγγου) με 225,0917 βαθμούς και το χάλκινο οι Υάδες με 223,0917.
Στην τελευταία ημέρα το χρυσό μετάλλιο στο Ελεύθερο Ντουέτο κατέκτησαν οι Μαρία Αλζιγκούζη, Έλενα Φραγκάκη του ΝΟ Βουλιαγμένης, εκτελώντας πολύ όμορφα το πρόγραμμά τους, που βαθμολογήθηκε με 303,0624 β.
Στο Ελεύθερο Μικτό Ντουέτο πρώτευσαν οι Στ. Κουκουσέλης-Φούσκης, Ξ. Σίρινα του ΝΟΒΑ με 167,6833 β.. Τέλος, στο Ελεύθερο Ομαδικό «ασημένιος» ήταν ο ΝΟΒΑ (Αμεραλή, Ζάρρα, Καλτσογιάννη, Μαμπρούκ, Κουσουσέλης-Φούσκης) με 295,8666 β.