Πρωταθλητής Ελλάδας στην Κ17 ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον Άρη στο Πανθεσσαλικό

Χάρη σε δύο γκολ στην παράταση, o ΠΑΟΚ κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή της σεζόν 2021-22 στη Σούπερ Λιγκ Κ17.

Στον τελικό του φάιναλ φορ που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό, οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες δίχως τέρματα στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, στην οποία οι καλές στιγμές ήταν απειροελάχιστες με τον σκοπό να… αγιάζει τα μέσα.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» χάρη στην πολύ καλή ανασταλτική τους λειτουργία κράτησαν το μηδέν.

Ο Γκιτέρσος στο 92′ ήταν αυτός που έλυσε το γόρδιο δεσμό με διπλή προσπάθεια, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια της παράτασης ο Άρης ήταν αυτός που έψαξε την αντίδραση, δίχως όμως να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Στην τελευταία φάση του αγώνα με όλους τους παίκτες του Άρη στην αντίπαλη εστία, ο Γκούμας έφυγε στον κενό χώρο για να γράψει το 2-0, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΑΡΗΣ (Καζάνας): Καρακασίδης, Σεβαστίδης, Κρανιάς (72΄Καλτσάς), Τσομπανίδης, Τανούλης, Καρυπίδης (72΄Καλτσάς), Μακρής, Αλμύρας Αμπεριάδης, Τσαλίκογλου (54΄Κατραντζής), Σταυρόπουλος (99΄ Κοντονικολάου).
ΠΑΟΚ (Τσιαπακίδης): Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Φίλων, Πασαχίδης, Σνάουτσνερ, Αδάμ (87΄Βασιλειάδης), Κωττάς, Γκιτέρσος, Γκούμας, Τζίμας (110΄ Πολιτάκης).