Προελαύνουν οι Νέοι της ΕΠΣ Θεσσαλίας

Συγκλονιστικά παιχνίδια έγιναν χθες στο βοηθητικό του ΕΑΚ ανάμεσα στις μικτές της ΕΠΣ Θεσσαλίας και της ΕΠΣ Εύβοιας, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων. Το ματς των Παίδων έληξε ισόπαλο 2-2 με τις φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις, ενώ οι Νέοι της ΕΠΣΘ κέρδισαν 3-2 και έκαναν το «τρία στα τρία» στον 7ο όμιλο.

«Στραβοπάτησαν» οι Παίδες

Την πρώτη τους απώλεια βαθμών είχαν οι Παίδες της ΕΠΣ Θεσσαλίας, αφού έφεραν 2-2 με την αντίστοιχη ομάδα της Εύβοιας, που κατάφερε να «τσιμπήσει» τον βαθμό πετυχαίνοντας γκολ στην εκπνοή.

Στο α’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ήλεγξαν το χώρο της μεσαίας γραμμής και στο 27’ πήραν προβάδισμα στο σκορ με το εύστοχο σουτ του Κατσαρή.

Οι παίκτες του Αντώνη Μάνδαλου συνειδητοποίησαν ότι δεν θα είχαν εύκολο έργο όπως στα προηγούμενα παιχνίδια με Φθιώτιδα και Ευρυτανία (νίκες με 6-0 και 5-0 αντίστοιχα). Έτσι, στο β’ 40λεπτο (οι αγώνες Παίδων διαρκούν 80 λεπτά) ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Η ισοφάριση ήλθε στο 45’ με το πολύ όμορφο σουτ του Τζιάνη, ενώ στο 57’ ο Κολώνιας δέχθηκε την ασίστ του Καλόγηρου και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1.

Στη συνέχεια χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες για το 3-1. Πρώτα στο 60’ ο Καλόγηρος εκτέλεσε φάουλ και είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 65’ ο Γλυκός «νικήθηκε» σε τετ α τετ από τον τερματοφύλακα Πρίνο. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Εύβοια πήρε τα «ηνία» και πίεσε την ΕΠΣΘ. Τελικά, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιατίφη. Ο Πουλιάνας εκτινάχθηκε, αλλά η μπάλα «καρφώθηκε» στο αριστερό του «παραθυράκι».

Ο Τζιάνης ισοφαρίζει σε 1-1 στον αγώνα τον Παίδων

ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Πουλιάνας, Μπαϊράμης, Αδάμος (41’ Σανάι), Κουτσιμπάνας, Χολέβας, Κωστούλας (62’ Μπουμπούκης), Τζιάνης (80’ Παναγούλας), Γλυκός (78’ Μπαλούλης), Κολώνιας, Καλόγηρος, Ζαρίφης (41’ Τζαφλέρης).
ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Πρίνος, Σύκας (52’ Φωτιάς), Μυτάκης, Μπενίσης, Πετράκης, Λιατίφης, Τσαραντάνης (78’ Ιωάννου), Καπατσούλιας (63’ Ρέτσας), Κατσαρής (78’ Οικονόμου), Βουρδάνος (78’ Κουτσιμπής), Αλαφάκης.

* Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου είχαμε: Ευρυτανία-Φθιώτιδα 0-6.

Τρίτη νίκη για τους Νέους

Ιδιαίτερα αποτελεσματικοί αποδεικνύονται οι Νέοι της ΕΠΣ Θεσσαλίας, που πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους με ένα γκολ διαφορά. Αυτή τη φορά κέρδισαν 3-2 την Εύβοια σε ένα παιχνίδι με έντονο σασπένς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο α’ μέρος με το γκολ του Παλαιολόγου στο 10ο λεπτό. Στο 52’ ο Κανούτας έφερε το ματς στα ίσα με διαγώνιο ψηλοκρεμαστό σουτ, ενώ στο 64’ ο Μεγαγιάννης έγραψε το 2-1 με σουτ μέσα από την περιοχή. Όμως οι γηπεδούχοι δεν χάρηκαν για πολύ, αφού στο επόμενο λεπτό ο Παλαιολόγος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κάνοντας το 2-2.

Τελικά, η πλάστιγγα της νίκης έγειρε προς το μέρος της ΕΠΣΘ, όταν ο Χατζηιωάννου διαμόρφωσε το τελικό 3-2 με πλασέ μέσα από την περιοχή.

ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Διαμαντόπουλος, Μπόλης, Λεϊμονής, Δοδοντζίδης (75’ Φραγκούλης), Τσίλογλου (60’ Χατζηιωάννου), Μεγαγιάννης, Δήμος (70’ Χριστογιαννούλας), Κανούτας, Μυλωνάς (40’ Μπέκος), Τιμπλαλέξης, Τάρε.
ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Μίχος, Χατζηβασιλείου, Κορδοβέσης (60’ Μήτρου), Καπές (71’ Ποδαράς), Μητάκης, Σίμος, Ιζάνιος, Γκίκας (80’ Φουρλής), Παλαιολόγος, Μάλλιαρης, Τσίγκας.

* Ευρυτανία και Φθιώτιδα έφεραν 1-1 στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.