Πρέπει να γίνει πιο κυνικός ο Βόλος

Σ’ ένα από τα καλύτερα, όσον αφορά το θέαμα, παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, ο Βόλος δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» απέναντι στη Λαμία, αν και βρέθηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να προηγείται με 0-2 στο «Αθ. Διάκος», με δύο έξοχα γκολ του Τομ Φαν Βέερτ. Η αδυναμία, ωστόσο, να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα στοίχισε δύο γκολ, με τη Λαμία να ισοφαρίζει σε 2-2 και να αφήνει τον Βόλο για εννέα παιχνίδια χωρίς νίκη.

Δημιουργικά και επιθετικά οι «κυανέρυθροι» σ’ ένα ακόμη παιχνίδι τα πήγαν περίφημα, όμως θα πρέπει να φροντίσουν να μην δέχονται με τόση ευκολία γκολ. Από τη στιγμή που βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν με 2-0, δεν επιτρέπεται σε διάστημα τεσσάρων λεπτών να δεχθούν δύο τέρματα από τη Λαμία, ενώ έδωσαν τη δυνατότητα στον αντίπαλο να δημιουργήσει κι άλλες ευκαιρίες για να πάρει το παιχνίδι.

Ο Βόλος είναι από τη φύση του επιθετική ομάδα, όμως, όταν χρειάζεται θα πρέπει να γίνεται και πιο κυνικός στα παιχνίδια του, πόσο μάλιστα, όταν έχει το σκορ υπέρ του.

Όσοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το παιχνίδι, είδαν πολύ όμορφο θέαμα, καθώς πέρα από τα τέσσερα γκολ, οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι και πολλές ακόμη ευκαιρίες για να σημειώσουν περισσότερα τέρματα.

Στο πρώτο ημίχρονο το καλό πρώτο δεκάλεπτο του Βόλου διαδέχθηκε ένα διάστημα πολύ καλού ποδοσφαίρου από τους παίκτες της Λαμίας, οι οποίοι είχαν τις ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ. Ωστόσο, ο Φαν Βέερτ ήταν αυτός, λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα που έβαλε σε θέση οδηγού τον Βόλο. Ο Ολλανδός έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, ήταν εκ των πρωταγωνιστών της ομάδας του, ενώ μ’ ένα πολύ ωραίο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με κεφαλιά, πέτυχε το 0-2 για τους «κυανέρυθρους». Αυτό ήταν το όγδοο φετινό τέρμα του Φαν Βέερτ, ο οποίος είχε σκοράρει και στο παιχνίδι το πρώτου γύρου ανάμεσα στις δύο ομάδες στο Πανθεσσαλικό.

Η Λαμία έβγαλε αντίδραση και μέσα σε λίγα λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, με πέναλτι του Αραμπούλι και κεφαλιά του Μπεχαράνο. Πάντως, στη φάση του δευτέρου τέρματος ο Βόλος διαμαρτυρήθηκε και δικαίως για αγκωνιά εκτός φάσης που δέχθηκε ο Γκρίλο, την ώρα που ο Ααμπούλι επιχειρούσε τη σέντρα, με το VAR να θεωρεί καθαρή τη φάση.

Στο τελευταίο ημίωρο το παιχνίδι ήταν ανοιχτό για κάθε αποτέλεσμα, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τον Βόλο στα τελευταία λεπτά να θωρακίζει την άμυνα, ακολουθώντας το δόγμα, παιχνίδι που δεν μπορείς να κερδίσεις, φρόντισε να μην το χάσεις.

Με το βαθμό αυτόν ο Βόλος έφτασε τους 15 και έσπασε το αρνητικό σερί των πέντε συνεχόμενων ηττών στο πρωτάθλημα. Η ομάδα, ωστόσο, υποχώρησε μία θέση στη βαθμολογία και βρίσκεται στην 9η, τη στιγμή που ο Αστέρας με τη νίκη του επί του Παναιτωλικού με 1-0 ανέβηκε όγδοος.