Πρεμιέρα με το…αριστερό για Ολυμπιακό – Γνώρισε την ήττα με 66-52 από τον Αμπελώνα για την Γ’ Εθνική

Πρεμιέρα με το… αριστερό για τον Ολυμπιακό στην Γ’ Εθνική μπάσκετ. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 66-52 από τον ΓΣ Αμπελώνα εκτός έδρας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο.
Η βασική αιτία της ήττας ήταν ασφαλώς τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει το βολιώτικο συγκρότημα. Ειδικότερα μετά το κρούσμα κορωνοϊού η ομάδα έμεινε χωρίς «διπλό» για 21 ημέρες και γενικά δεν μπόρεσε να προετοιμαστεί κατάλληλα μένοντας άπραγη για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Όπως ήταν φυσικό, αυτό είχε αντίκτυπο στη χθεσινή αναμέτρηση, η οποία ήταν η πρώτη για τον Ολυμπιακό, αφού το ματς με την Αναγέννηση Λαμίας στην 1η αγωνιστική αναβλήθηκε. Το μόνο θετικό από τη χθεσινή συνάντηση ήταν η πολύ καλή εμφάνιση των νεαρών Ευαγγελινού και Σταθούρου.

Η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα από την αρχή φάνηκε ότι δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει. Ήταν φανερά εκτός ρυθμού, μένοντας άποντη στα πρώτα 4.5 λεπτά του αγώνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι παίρνοντας πολύ νωρίς μια καλή διαφορά.
Μετά το 20-14 του 10ου λεπτού η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει φτάνοντας τους 15 πόντους στο ημίχρονο (40-25). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του, η οποία πλέον ήταν σε μορφή «ζώνης». Ο Αμπελώνας έδειχνε να «κολλάει» για κάποιο διάστημα και η διαφορά μειώθηκε στους 11 πόντους.

Αυτό όμως αποδείχθηκε πρόσκαιρο, αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν το ίδιο βελτιωμένοι και στην επίθεση. Έτσι η διαφορά έφτασε και στους 19 (55-36 στο 30’), ενώ στην τέταρτη περίοδο τίποτα δεν άλλαξε. Ο Αμπελώνας ήταν ανώτερος στο παρκέ και το τελικό 66-52 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία είχε ιστορική σημασία για το λαρισαϊκό συγκρότημα, καθώς ήταν η πρώτη στην Γ’ Εθνική μετά από δέκα χρόνια.
Δεκάλεπτα: 20-14, 40-25, 55-36, 66-52
ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 13 (2), Χαιρετίδης 8, Κονδυλόπουλος 6, Κοτσώνας 6, Κυριακόπουλος 5, Αποστολάκης 6, Αναγνωστόπουλος 8, Σπυρόπουλος 12 (2), Πασχάλης 2, Παλάσκας, Καραγιάννης, Γερονάτσος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 16, Τσιακλάγκαλος 10 (1), Καραμήτσος 6 (2), Ευαγγελινός 14 (2), Σταθούρος 4, Μούμογλου 2, Σιμάκης, Παρασκευάς, Ροδολάκης.

Φωτό: Ο Τσιαγκλάκανος αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Αμπελώνα