Πόλο: Άνετη πρόκριση των Νέων Ανδρών του Βόλου

Την πρόκριση στη β’ φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών (Κ19) πανηγύρισε ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση. Παρά τις ελλείψεις στη σύνθεσή του πήρε τη 2η θέση στον 5ο όμιλο που φιλοξενήθηκε στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Έτσι, συνεχίζει στη διοργάνωση μαζί με τους ΠΑΟΚ και ΟΦΘ, ενώ αποκλείστηκαν οι Ν.Ο. Λάρισας και Φοίβος Συκεών.

Ο 5ος όμιλος έδινε τρία εισιτήρια για την επόμενη φάση και ο Βόλος κατάφερε να εξασφαλίσει ένα από αυτά από το Σάββατο, όταν κέρδισε στα δύο πρώτα παιχνίδια του τον Φοίβο Συκεών με 18-6 και τον Ν.Ο. Λάρισας με 16-8. Χθες το πρωί έφερε 7-7 με τον ΟΦΘ, ενώ το απόγευμα ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 16-6.
Η επιτυχία του Βόλου αποκτά μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστεί κανείς ότι τρεις από τους τέσσερις αντιπάλους του είχαν το πλεονέκτημα έδρας (ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Φοίβος), αλλά και επειδή αγωνίστηκε με ελλιπή σύνθεση. Για διαφόρους λόγους δεν προσέφεραν τις υπηρεσίες τους οι Κανάκης, Μεριστούδης, ενώ ο Ιωάννου συμπεριελήφθη στην αποστολή με πρόβλημα τραυματισμού.
Στην Θεσσαλονίκη ταξίδεψαν 12 πολίστες με την αποστολή να συμπληρώνεται από εφήβους. Η σύνθεση που είχε στη διάθεσή του ο τεχνικός Ζαφείρης Μαρινάγης ήταν η εξής: Γιάννης Βαλτσιώτης (τερμ.), Δημήτρης Μπακαλάκης, Γιάννης Γκανάτσιος, Άρης Νιζάμης, Σωτήρης Ρουμελιώτης, Κωνσταντίνος Ζεμπέογλου, Παναγιώτης Γλούμης, Στέλιος Ιωάννου, Δημήτρης Μπομπός, Μάριος Κομνιανός, Γιάννης Νάσιος (τερμ.), Θάνος Βασιλούδης.
Πιο αναλυτικά, τα ματς του Βόλου:

Βόλος-Φοίβος 18-6
Το πρωί του Σαββάτου ο Βόλος συνέτριψε με 18-6 τον Φοίβο Συκεών. Οι Βολιώτες έκαναν νωθρό ξεκίνημα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-3 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Όμως στη συνέχεια επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό. Βελτιώθηκαν στην άμυνα και είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση με συνέπεια να προηγηθούν 7-4 στο ημίχρονο. Στο γ’ οκτάλεπτο το σκορ είχε γίνει 14-6, με τον Γιάννη Γκανάτσιο να έχει φτάσει τα οκτώ προσωπικά τέρματα (τρία σημείωσε στη δεύτερη περίοδο και πέντε στην τρίτη), ενώ η διαφορά έφτασε στο +12 με τέσσερα ακόμη βολιώτικα γκολ στην τελευταία περίοδο.
Οκτάλεπτα: 2-3, 5-1, 7-2, 4-0.
Γκολ Βόλου: Γκανάτσιος 8, Μπομπός 4, Γλούμης 3, Ιωάννου 2, Νιζάμης.

Ν.Ο. Λάρισας-Βόλος 8-16
Η υπόθεση πρόκριση «καθάρισε» για τον Βόλο από το δεύτερο Σαββατιάτικο παιχνίδι του, όταν επιβλήθηκε με 16-8 του Ν.Ο. Λάρισας, ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση.
Σε αντίθεση με το ματς κόντρα στον Φοίβο, οι παίκτες του Ζαφείρη Μαρινάγη έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα. Έτσι, ο τυπικά φιλοξενούμενος Βόλος βρέθηκε να προηγείται 1-4 στην πρώτη περίοδο και 2-7 στο ημίχρονο ενώ με επί μέρους 2-5 στο τρίτο οκτάλεπτο η διαφορά πήγε στο +8 (4-12). Στο τέταρτο οκτάλεπτο οι Λαρισαίοι μείωσαν τέσσερις φορές στα επτά γκολ και οι Βολιώτες απαντούσαν για να φτάσουμε στο τελικό 8-16.
Οκτάλεπτα: 1-4, 1-3, 2-5, 4-4.
Γκολ Βόλου: Μπομπός 4, Βασιλούδης 4, Γκανάτσιος 3, Νιζάμης 3, Ζεμπέογλου, Γλούμης.

Βόλος-ΟΦΘ 7-7
Χιτσκοκικό φινάλε είχε η αναμέτρηση του Βόλου με τον ΟΦΘ που διεξήχθη χθες το πρωί. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 7-7, με την βολιώτικη να ισοφαρίζει στην εκπνοή.
Ο ΟΦΘ είχε καταφέρει να προηγηθεί 3-6 στην τρίτη περίοδο και 4-7 στα μισά του τέταρτου οκταλέπτου. Η κατάσταση χειροτέρεψε για τον Βόλο 2’.27’’ πριν το φινάλε όταν αποβλήθηκε ο προπονητής του Ζαφείρης Μαρινάγης για διαμαρτυρία στους διαιτητές, αλλά αυτό μάλλον πείσμωσε τους παίκτες του.
Οι πολίστες του Βόλου αρνήθηκαν να χάσουν. Μείωσαν σε 5-7 με τον Μπομπό στο 1’.29’’, ενώ πλησίασαν περισσότερο στο 1’.04’’ με το γκολ του Ιωάννου (6-7). Ο ΟΦΘ απώλεσε την επίθεσή του και ο Βόλος ισοφάρισε 7-7 μόλις ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε με τον Γκανάτσιο, μέσα σε πανηγυρισμούς φυσικά.
Οκτάλεπτα: 1-0, 1-3, 1-3, 4-1.
Γκολ Βόλου: Μπομπός 4, Γκανάτσιος 2, Ιωάννου.

ΠΑΟΚ-Βόλος 16-6
Αντιμετωπίζοντας τον δυνατό ΠΑΟΚ ο σαφώς πιο καταπονημένος Βόλος δεν είχε απαιτήσεις για θετικό αποτέλεσμα. Ηττήθηκε 16-6, αλλά με αυτό το σκορ πήρε την 2η θέση στον όμιλο, διότι ο ισόβαθμός του ΟΦΘ είχε χάσει από τον «Δικέφαλο του βορρά» με μεγαλύτερη διαφορά (13 γκολ)
Οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 4-3, 6-0.
Γκολ Βόλου: Γκανάτσιος 3, Μπακαλάκης, Ζεμπέογλου, Γλούμης.

Τα αποτελέσματα του 5ου ομίλου είναι τα κάτωθι: Ν.Ο. Λάρισας-ΟΦΘ 10-12, Φοίβος-ΠΑΟΚ 3-25, ΠΑΟΚ-Ν.Ο. Λάρισας 25-7, Βόλος-Φοίβος 18-6, ΟΦΘ-ΠΑΟΚ 5-18, Ν.Ο. Λάρισας-Βόλος 8-16, Βόλος-ΟΦΘ 7-7, Φοίβος-Ν.Ο. Λάρισας 12-19, ΠΑΟΚ-Βόλος 16-6, ΟΦΘ-Φοίβος 10-7.