Πλήρωσε την απειρία του ο Διαγόρας – Ηττήθηκε 1-3 από την Α.Ε. Καρίτσας στο Στεφανοβίκειο

Στο ανακαινισμένο γήπεδο του Στεφανοβικείου ο Διαγόρας έδωσε το πρώτο του παιχνίδι ως γηπεδούχος στη Γ’ Εθνική, αλλά δεν κατάφερε να χαροποιήσει τον κόσμο του. Ηττήθηκε 1-3 από την ισχυρή Α.Ε. Καρίτσας, πληρώνοντας την απειρία των παικτών του που απέφερε λάθη σε καίρια σημεία του αγώνα.
Το συγκρότημα του Μιχάλη Ζιώγα κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια. Στο α’ μέρος είχε την υπεροχή και προηγήθηκε στο σκορ, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση μετά από δικό του κερδισμένο κόρνερ λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη είχε τις ευκαιρίες να ανακτήσει το προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν ακόμη δύο φορές και πήραν το «διπλό».
Ο Διαγόρας ξεκίνησε το ματς με τον Πρίφτη κάτω από τα δοκάρια, τους Καραμπούζη (δεξιά), Σπαθή (αριστερά) στα άκρα της άμυνας και τους Πρασσά, Λάιο κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Γ. Αλεξίου, Σπ. Καραπλιάγκος και Παπαγεωργίου τοποθετήθηκαν στη μεσαία γραμμή, οι Κουβελάς, Ζιάκας επιχειρούσαν από τα άκρα και ο Αλαμάνης έπαιξε στη θέση του σέντερ φορ. Πάντως, στα μισά του α’ μέρους ο Λάιος προωθήθηκε στη μεσαία γραμμή και ο Γ. Αλεξίου οπισθοχώρησε στο κέντρο της άμυνας.
Στο πρώτο τέταρτο οι γηπεδούχοι είχαν τρεις τελικές με τους Γ. Αλεξίου (4’), Σπ. Καραπλάγκο (8’), Κουβελά (12’), ενώ πολύ καλή στιγμή είχαν στο 16’ όταν ο Κουβελάς επιχείρησε μακρινό σουτ και ανάγκασε τον Ράντο σε δύσκολη απόκρουση.

Η υπεροχή του Διαγόρα «καρποφόρησε» στο 20’. Μετά από φάση διαρκείας και σύγχυση στα καρέ των φιλοξενουμένων, ο Ζιάκας με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0, μέσα σε πανηγυρισμούς. Οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή, με το σουτ του Κουβελά στο 28’ που δεν βρήκε στόχο.
Η Α.Ε. Καρίτσας είναι μία έμπειρη ομάδα που δεν συγχωρεί τα λάθη. Αυτό φάνηκε στη φάση του 42ου λεπτού. Από κερδισμένο κόρνερ των γηπεδούχων, κάτοχος της μπάλας έγινε ο Βουκομάνοβιτς που έφυγε στην κόντρα αποφεύγοντας όποιον βρέθηκε μπροστά του. Την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Χρ. Αλεξίου, ο οποίος έγραψε το 1-1.
Ο Διαγόρας μπήκε δυνατά και στο β’ ημίχρονο. Στο 47’ σουτ του Κουβελά απέκρουσε ο Ράντος, ενώ ακολούθησε η κεφαλιά του Σπ. Καραπλιάγκου που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα εφαρμόστηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που θέλει την ομάδα που χάνει γκολ να το δέχεται. Ο Ζαφειρίδης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και έκανε το 1-2.
Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 66’ με κεφαλιά ο Χρ. Αλεξίου και κάπου εκεί οι παίκτες του Διαγόρα αποδέχθηκαν την ήττα τους, αν και είχαν δύο ακόμη αξιόλογες τελικές με τον Κουβελά. Πάντως, παρά το άτυχο αποτέλεσμα κέρδισαν το θερμό χειροκρότημα από τους φιλάθλους, που αναγνώρισαν την προσπάθειά τους στο ματς.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης, Σπαθής, Πρασσάς, Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος (76’ Δίντσης), Αλεξίου (85’ Κ. Καραπλιάγγος), Κουβελάς, Παπαγεωργίου (46’ Καλύβας), Ζιάκας (69’ Τανός), Αλαμάνης.
Α.Ε. ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Ράντος, Ζαφειρίδης (65’ Οικονόμου), Λαγδάρης, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Τροΐρης, Συράκος (84’ Μήτρακας), Δημητρουλόπουλος, Βουκομάνοβιτς (76’ Γκίκας), Κυρτέγος, Χρ. Αλεξίου (91’ Παπαϊωάννου).