Πήρε βαθμό στην Καλαμάτα η Νίκη Βόλου

Δεν ανέδειξε νικητή η σημερινή αναμέτρηση ανάμεσα στην Καλαμάτα και στη Νίκη Βόλου, που διεξήχθη στην πρωτεύουσα της μεσσηνιακής πρωτεύουσας. Το τελικό 0-0 αντικατοπτρίζει και την εικόνα του αγώνα, με την Καλαμάτα να έχει την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο (ανούσια), ενώ στην επανάληψη η Νίκη ανέβασε την απόδοσή της, είχε την σπουδαιότερη ευκαιρία για γκολ με τον Νέτι Μέτσε και τελικά οι «κυανόλευκοι», που σήμερα φορούσαν μαύρες εμφανίσεις, πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

Ωστόσο, η Νίκη παραμένει χωρίς «τρίποντο» για έξι παιχνίδια, έχοντας τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες. Η Καλαμάτα παραμένει αήττητη και στην κορυφή του ομίλου με 12 βαθμούς, με τη «Μαύρη Θύελλα» να μην έχει δεχθεί ακόμη γκολ ύστερα από έξι αγωνιστικές.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο τα λάθη και από τις δύο ομάδες ήταν παρά πολλά. Δημιουργικά αντιμετώπισαν πρόβλημα εξ ου και το γεγονός πως οι τελικές προσπάθειες συνολικά, ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η Νίκη είχε μία, με τον Ροχάνο να στέλνει στο 3’ με κεφαλιά την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ταΐρη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρουθ και τρεις η Καλαμάτα. Από αυτές στο 36’ ο Μπακαγιόκο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κέρη, ενώ στο 45+1’ ο Κέρη εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, με τον Περιστερίδη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Πολύ μέτριο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με τη Νίκη να προσπαθεί να κλείσει τους χώρους, να προσέχει τα μετόπισθεν και να αναζητά την ευκαιρία να απειλήσει το τέρμα της Καλαμάτας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας (62%-38%), όμως μέχρι εκεί. Σε καμία περίπτωση η άμυνα της Νίκης δεν ένιωσε ιδιαίτερη πίεση.

Ανέβασε την απόδοσή της στο β’ μέρος η Νίκη
Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε να βρει τον τρόπο να φτάσει στο γκολ. Στο 47’ έχασε πολύ σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Μέτσε να σουτάρει έξω από την περιοχή, με τον Ταΐρη να αποκρούει σωτήρια και εντυπωσιακά στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τον Κρουθ, με τον Τσιμπούκα να πιάνει την κεφαλιά, με τον Ταΐρη να μπλοκάρει την μπάλα.

Είναι γεγονός, πως το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό, χωρίς πάντως η Καλαμάτα να μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις το τέρμα του Περιστερίδη, με τις επιθετικές της προσπάθειες να είναι ημιτελείς.

Οι δύο ομάδες στο τελευταίο ημίωρο δεν μπόρεσαν να έχουν κάποια αξιόλογη φάση, με τελευταία καλή στιγμή για την Καλαμάτα στο 94’. Ο Σουμπίνιο εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνά άουτ.

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Διαμαντής (Ηπείρου), Κύριος (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Μαρκόφσκι- Μέτσε, Ροχάνο, Τσιμπούκας, Ντομίνγκες, Καλουτσικίδης, Αλιατίδης, Τζοβάρας

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταϊρης, Μαβιγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παυλίδης (89’ Τριανταφυλλάκης), Παπατόλιας (70’ Σουμπίνιο), Κέρη (89’ Ηλιόπουλος), Μπουσμπίμπα (70’ Αλεξόπουλος), Αναστασόπουλος, Μαρκόφσκι (89’ Φελίπε).
ΝΙΚΗ: Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Μπιτσάκος (59’ Τζοβάρας), Πέτσης (21’ λ.τρ. Καλουτσικίδης), Πολίμος, Μπόσιο, Μέτσε, Ντομίνκες (59’ Γκαρσία), Κρουθ (94′ Αργύρης), Ροχάνο.