Πήρε το ντέρμπι η Νίκη, 2-1 τον Ολυμπιακό (photos)

Η Νίκη ήταν νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 2-1, παραμένουν για έξι παιχνίδια χωρίς ήττα (έξι νίκες και δύο ισοπαλίες) και με 44 βαθμούς βρίσκονται στην 4η θέση της κατάταξης. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός παραμένει στους 21 βαθμούς και στη ζώνη του υποβιβασμού, γνωρίζοντας την ένατη εντός έδρας ήττα τη φετινή χρονιά.

Έγινε ένα ντέρμπι χωρίς πολλές φάσεις και κάτω από δυνατό αέρα. Η Νίκη ευτύχησε να αξιοποιήσει τις δύο από τις τρεις ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ από την πλευρά του ο Ολυμπιακός δεν είχε και αυτές φάσεις και κατάφερε απλά να μειώσει το σκορ στο β’ μέρος, δίχως στη συνέχεια να μπορέσει να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση.
Για τη Νίκη σκόραραν οι Πασχάλης Κάσσος στο 25’ και Σταύρος Τσουκαλάς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ενώ για τον Ολυμπιακό σκόραρε ο Όσκαρ Σιαφά στο 76’.

Δύο γκολ η Νίκη στο πρώτο μέρος
Η Νίκη ήταν αυτή που απείλησε τον Ολυμπιακό με γκολ στο 20’, όταν μετά από κόντρα το Κουσκουνάς έφυγε στην αντεπίθεση και πιεζόμενος από τον Φιλίποβιτς σούταρε, για να αποκρούσει σωτήρια ο Ξενοδόχοβ.
Για να φτάσουμε στο 25’, όπου έγινε το 0-1. Μετά από μία γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Μιράντα από αριστερά, ο Αθανασίου έκανε τη σέντρα, με τον Κάσσο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός στο 32’ απείλησε με γκολ το τέρμα του Μπάγιτς, όταν ο Ντος Σάντος εκτέλεσε φάουλ και ο Βερνάρδος με σουτ πάνω στην κίνηση δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Νίκης, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.
Κι ενώ το ημίχρονο βάδισε στο τέλος του, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Νίκη «χτύπησε» εκ νέου. Ο Μιράντα εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τον Ανδρέου να προσπαθεί να κάνει το σουτ και στη συνέχεια της φάσης ο Τσουκαλάς, σούταρε γράφοντας το 0-2, σ’ ένα κομβικό χρονικά σημείο του αγώνα.

Μείωσε το σκορ με τον Σιαφά ο Ολυμπιακός
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βγάλει άμεσα αντίδραση, η Νίκη διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι. Δεν δημιουργούσε φάσεις, αλλά από την άλλη δεν απειλούνταν κιόλας.
Πάντως ο Ολυμπιακός κατάφερε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι στο 76’ μειώνοντας σε 1-2. Ο Κουντουριώτης εκτέλεσε φάουλ, ο Παπακώστας πήρε την κεφαλιά και ο Σιαφά με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαγιτς.
Στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός, δεν κατάφερε ωστόσο να πετύχει κάποιο γκολ και να φτάσει στην ισοφάριση.

Διαιτητής: Ρηγόπουλος (Ηλείας)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Αραβίδης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής)
Κίτρινες: Παπακώστας,Σιαφά-Μιράντα, Μπάγιτς, Αλιατίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Παπακώστας, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Μάνγκα, Ντιαμπί (56’ Κόλα), Ξύδας (λ.τ. Γκαργκαλατζίδης), Σιαφά, Ντος Σάντος (46’ Κουντουριώτης), Βερνάρδος (88’ Χατζής).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Κάσσος, Αθανασίου (88’ Πάνος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (88’ Μέτσε), Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος (66’ Βασιλείου), Μιράντα (80’ Αλιατίδης), Κουσκουνάς (80’ Τζιώρας).