Πέρασε στα πέναλτι ο Βόλος

Στον τελικό του τουρνουά με τον Παναιτωλικό (κέρδισε 3-2 τον Πανσερραϊκό) θα παίξει ο Βόλος, καθώς επικράτησε 6-5 στα πέναλτι του Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό. Το 90λεπτο έληξε 1-1, ενώ στο κρίσιμο πέναλτι ευστόχησε ο Μεταξάς.

Ο Βόλος είχε την κατοχή της μπάλας από την αρχή του αγώνα και προσπαθούσε να βρει τρόπο να μπει στη μεγάλη περιοχή του αντιπάλου. Ωστόσο αυτό δεν αποδείχθηκε και τόσο εύκολο, αφού το συγκρότημα της Τρίπολης έδειχνε καλά οργανωμένο στα μετόπισθεν.
Η πρώτη φορά που τα κατάφεραν με αξιώσεις οι γηπεδούχοι ήταν στο 18’. Ο Μύγας έκανε τη σέντρα, που ήταν λίγο πιο δυνατή απ’ όσο έπρεπε για τον Κόμπα.
Ωστόσο ο Αστέρας ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στην πρώτη του ευκαιρία στο ματς. Στο 22’ ο Καρμόνα πραγματοποίησε σέντρα και ο Ρεγκίς κέρδισε την κεφαλιά. Η μπάλα έφτασε στον Μάντζη που την κατέβασε με το στήθος και πλάσαρε ψύχραιμα τον Κόστιτς παρά την πίεση του Μύγα για το 0-1.
Αμέσως μετά ο κ. Καλατζής διέκοψε προσωρινά το παιχνίδι, προκειμένου να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
Οι «κυανέρυθροι» θέλησαν να ανταποδώσουν άμεσα και στο 27’ κέρδισαν κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του η μπάλα πήγε στον Σιέλη που βρισκόταν εκτός περιοχής. Το σουτ, όμως, που επιχείρησε ο Κύπριος σέντερ μπακ δεν είχε τη δύναμη για να ανησυχήσει τον Σγουρή.
Επίσης στο 29’ ο Κόμπα για λίγο δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει τον Μωραΐτη με το κεφάλι. Ο Σγουρής βγήκε έγκαιρα και «καθάρισε» τη φάση.
Φανταστική ενέργεια του Ρεγκίς στο 31’. Ο Ισπανός «έκρυψε» την μπάλα, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά λίγο πριν σουτάρει ανακόπηκε από την «κυανέρυθρη» άμυνα.
Ο Κώστας Μπράτσος άλλαξε πλευρές στους Ντέλετιτς και Κόμπα, με σκοπό να αλλάξει και τη ροή του αγώνα, αλλά είδε τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο 35’. Η φάση ξεκίνησε πάλι από τον Καρμόνα, που σέντραρε, με τον Μάντζη να μην βρίσκει στόχο με κεφαλιά.
Στο 37’ ο Τσοκάνης βρήκε με ωραία μπαλιά τον Μύγα, ο οποίος έβγαλε απευθείας τη σέντρα. Ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τους Μωραίτη και Κόμπα που βρίσκονταν μέσα στην περιοχή.
Ωραία ομαδική προσπάθεια από τους Αρκάδες στο 41’, με τον Άλβαρες να τα «χαλάει» στο τέλος βγάζοντας πολύ κακή σέντρα. Στο 43’ ο Τρουιγέ ξεκίνησε μια καλή φάση για τους γηπεδούχους. Τελικός αποδέκτης ο Μωραΐτης, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να γυρίσει το σώμα του και να σουτάρει προς την εστία.
Ο Βόλος έχασε τις σπουδαιότερες ευκαιρίες του λίγο πριν εκπνεύσει η δίλεπτη καθυστέρηση. Ο Τσοκάνης «έσκαψε» για τον Μωραΐτη, ο οποίος έξυπνα έστρωσε με το στήθος για τον Κόμπα. Εκείνος σούταρε απευθείας, αλλά ο Σγουρής έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ. Εκτελεστής ο Κόμπα και ο Μύγας από κοντά δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα ανάμεσα από την πολυπρόσωπη άμυνα του Αστέρα που βρισκόταν μπροστά από την εστία.
Με μια καλή στιγμή για τον Αστέρα άρχισε το β’ ημίχρονο. Ο Ρεγικίς «ζύγισε» το πόδι του από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Κρούζλιακ που έβαλε ωραία το σώμα του εμποδίζοντας την μπάλα να κατευθυνθεί προς την εστία.

Ο Βόλος «απάντησε» στο 54’. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αναταραχή μέσα στην περιοχή του Αστέρα, η μπάλα στρώθηκε στον Κάμπο, ο οποίος σούταρε αλλά για κακή του τύχη «σημάδεψε» τον Τρουιγέ που βρισκόταν λίγο πιο μπροστά του. Επίσης στο επόμενο λεπτό ο Ρεγκίς με αυτοθυσία πρόλαβε να διώξει προ του Κίτσου, ενώ στο 61’ κεφαλιά του Κόμπα δεν θορύβησε τον Παπαδόπουλο.
Στο 70’ ο κ. Καλατζής καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα επί του Ντέλετιτς στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε στο επόμενο λεπτό ο Τρουιγέ που ξεγέλασε τον Ν. Παπαδόπουλος ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Ακολούθησε η είσοδος των Μεταξά, Τάχατου και Γκάγκι, ενώ λίγο νωρίτερα είχαν μπει και οι Σ. Παπαδόπουλος, Λούνα και Μραζ. Στο 76’ ο Λούνα σούταρε στην αγκαλιά του Ν. Παπαδόπουλου, και δύο λεπτά αργότερα ο Ρεγκίς εκτέλεσε άστοχα ένα φάουλ από καλή θέση. Στο 89’ ο Σ. Παπαδόπουλος απέκρουσε κεφαλιά του Προύντζου και έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι, όπου ο Βόλος επικράτησε με 6-5.
Η σειρά των πέναλτι: Μπερόγλιο (0-1). Γκρούζλιακ (1-1), Ζουγλής (1-2), Μραζ (2-2), Γκαρθία (2-3), Τάχατος (3-3), Κωστέας (3-4), Μύγας (απόκρουση), Τζουγκάνοβιτς (απόκρουση) Λούνα (4-4). Χουχούμης (4-5), Γκάγκι (5-5), Καστάνιο (απόκρουση), Μεταξάς (6-5).
Διαιτητής: Καλατζής.
Βοηθοί: Κίττος, Αλέκος.
4ος διαιτητής: Τσίντζας.
Κίτρινες: Γκάγκι – Αλάγκμπε
ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς (63’ Σ. Παπαδόπουλος), Μύγας, Κίτσος (63’ Λούνα), Πίρινεν (46’ Κρούζλιακ), Σιέλης (83’ Ασλανίδης), Τσοκάνης (71’ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς (71’ Γκάγκι), Τρουιγέ (71’ Τάχατος), Ντέλετιτς (83’ Καραγιάννης) Κόμπα (85’ Τριανταφύλλου), Μωραΐτης (63’Μραζ).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ.: Σγουρής (46’ Ν. Παπαδόπουλος), Καρμόνα (63’ Γκαρθία), Άλβαρες (63’ Χουχούμης), Ατιένθα (63’ Καστάνιο), Χριστόπουλος (63’ Ζουκάνοβιτς), Μουνάφο (46’ Βαγιέντε), Αλάγκμπε (46’ Εμπό, 81’ Προύντζος), Ρεγκίς (81’Γκρόζντανιτς), Σίτο (63’ Ζουγλής), Καλτσάς (63’ Μπερτόγλιο), Μάντζης (63’ Κωστέας).