Πέρασε από τη Φλώρινα η Νίκη και επικράτησε με 77-68 του Αριστοτέλη

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τη Νίκη να έχει βραχεία κεφαλή (17-18) στο 10ο λεπτό. Η συνέχεια ήταν καλύτερη για τη βολιώτικη ομάδα, η οποία έσφιξε την άμυνά της υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε αρκετά λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πως σ’ αυτό το διάστημα ο Αριστοτέλης περιορίστηκε μόλις στους 11 πόντους. Τουναντίον οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 34-28 υπέρ τους.
Στην τρίτη περίοδο το συγκρότημα της Φλώρινας ενάλλασσε την άμυνά του από ζώνη σε μαν του μαν, γεγονός που δυσκόλεψε τη Νίκη. Οι επιλογές αυτή τη φορά δεν ήταν καλές, με συνέπεια να σημειώσει μόλις 10 πόντους. Έτσι οι δύο «μονομάχοι» ήταν ισόπαλοι 44-44 στο 30’.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 53-51. Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου αφυπνίστηκαν και με όπλο την καλή άμυνα έτρεξαν σερί 10-0 μετατρέποντας το σκορ σε 53-61. Τσώλης και Σαριμπαλίδης συνέβαλαν τα μέγιστα για τη συγκεκριμένη εξέλιξη τόσο με καλές άμυνες όσο και με σκοράρισμα.
Στα τελευταία λεπτά η Νίκη άντεξε στο πρέσινγκ του Αριστοτέλη. Μάλιστα όταν οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν τα φάουλ, οι Βολιώτες στάθηκαν ψύχραιμοι και στο τέλος πανηγύρισαν ένα σημαντικό «διπλό» με 68-77.
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί η υπερπροσπάθεια των Σάκη Κουτίνα και Χρήστου Σιμάκη. Ο πρώτος χρειάστηκε να κάνει έξι ενέσεις για να ξεπεράσει τους έντονους πόνους στη μέση, ενώ ο δεύτερος αγωνίστηκε αν και είχε υποστεί διάστρεμμα.
Δεκάλεπτα: 17-18, 28-34, 44-44, 68-77
ΝΙΚΗ (Κοσμάτος): Σαριμπαλίδης 17 (3), Καραγεώργος 13 (1), Σιμάκης 2, Παρασκευάς 11, Τάσσος 10, Τσώλης 10 (1), Κουτίνας 12, Σταυροθεόδωρος, Βερτζάγιας, Ακούνια, Μαυροφώτης.

ΣΚ Ιωάννινα-Ολυμπιακός 78-69
Φαίακας-Αριδαία 59-67
Αίολος Τρ.-Ίκαροι Τρ. 85-80
Αναγέννηση Κ.-Μελίκη 81-79
Αετοί Βερ.-ΑΓΣ Ιωαννίνων 72-75
Αριστοτέλης Φλ.-Νίκη 68-77