Παρέμεινε μόνος πρώτος στην Α’ ΕΠΣΘ ο Ολυμπιακός (φωτορεπορτάζ)

Η αναμέτρηση Ολυμπιακός Βόλου-Θησέας, με την οποία έπεσε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ εξελίχθηκε σε προσωπικό σόου του Αλέκου Αναστασίου. Ο έμπειρος επιθετικός μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και πέτυχε χατ-τρικ σε διάστημα 22 λεπτών οδηγώντας τους «ερυθρόλευκους» σε νίκη με 3-0. Έτσι, ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +2 από την Αγία Άννα.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο. Όμως στο α’ μέρος έμεινε «άσφαιρος» μη έχοντας μεγάλη ένταση στο παιχνίδι του. Πάντως, δημιούργησε ορισμένες ευκαιρίες. Στο 12’ το απευθείας φάουλ του Ζέρη απέκρουσε ο Κουτσιρίμπας. Στο 15’ η κεφαλιά του Βλάχου πέρασε άουτ, ενώ επίσης άουτ κατέληξε το σουτ του Σέττου στο 18’ και η προσπάθεια του ίδιου παίκτη στο 34’. Σημειώνεται ότι Σέττος και Βλάχος συνέθεσαν το επιθετικό δίδυμο των «ερυθρολεύκων» στο 3-5-2 που επέλεξε ο Στέλιος Αρσένος.

Η καλύτερη φάση για τον Ολυμπιακό στο α’ ημίχρονο καταγράφηκε στο 35’ όταν ο Ματέα έκανε το γύρισμα και ο Βλάχος το σουτ με τη μία, αλλά ο Κουτσιρίμπας απέκρουσε με το πόδι. Επίσης, οι γηπεδούχοι ζήτησαν και πέναλτι στο 39’ για ανατροπή του Ζέρη, αλλά ο διαιτητής Χαλβατζάκος έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη η είσοδος του Αναστασίου στον αγωνιστικό χώρο άλλαξε τα δεδομένα και ο Ολυμπιακός έγινε αποτελεσματικός. Από την άλλη πλευρά ο Θησέας είχε την ατυχία να χάσει από τραυματισμό τον βασικό του τερματοφύλακα Κουτσιρίμπα, που μέχρι εκείνο το σημείο θα πήγαινε περίφημα. Τη θέση του στο 53ο λεπτό πήρε ο νεαρός Κοκώνης.

Στο 56’ ο Κακάμης σέντραρε και ο Βλάχος πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ στην πρώτη καλή φάση του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός έψαχνε το γκολ και το βρήκε στο 57’ όταν ο Κούλπας έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Βλάχος προσπάθησε να κάνει το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο και να φτάνει στον Αναστασίου, που από κοντινή απόσταση την προώθησε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 67’ είχαμε το 2-0 μετά από κόρνερ του Σκοπελίτη και καρφωτή κεφαλιά του Αναστασίου. Στο 72’ ο Κοκώνης απέκρουσε την κεφαλιά του Κούλπα, για να φτάσουμε στο 79ο λεπτό και στο 3-0 που προήλθε από ένα ακόμη κόρνερ που εκτέλεσε ο Σκοπελίτης, με τον Αναστασίου να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με διπλή προσπάθεια.

Τελευταία αξιόλογη φάση στο ματς ήταν το σουτ του Κακάμη στο 90’ που εξουδετέρωσε ο Κοκώνης.

Με τη λήξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού καταχειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους της ομάδας που για μία ακόμη φορά έδωσαν εντυπωσιακό «παρών» στις κερκίδες του ΕΑΚ «Τάκης Συνετόπουλος».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σιδεράκης, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Παπακώστας, Κακάμης, Ματέα (46’ Σκοπελίτης), Καμπέρης (46’ Αναστασίου), Κυρίτσης (81’ Παπαϊωάννου), Ζέρης, Βλάχος (81’ Νούσιος), Σέττος (81’ Καρατσόλης).

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας (53’ λ.τρ. Κοκώνης), Ζέρβας (62’ Ζαρκαδής), Κουκουτής, Ιακωβίδης, Γούτσιος, Πρίφτι, Μέρο (46’ Παρίσης), Σιώμος, Βουρδάκης, Μάστορας (66’ Ι. Παπαδήμος), Μ. Παπαδήμος.