Παρέμειναν στην κορυφή τα κορίτσια της Αργούς μετά το 0-3 επί της Νίκης στη Β’ Εθνική βόλεϊ

Η Αργώ έκαμψε την αντίσταση της Νίκης στο βολιώτικο ντέρμπι του γυναικείου βόλεϊ και προπορεύεται στη Β’ Εθνική, ενώ ο σύλλογος πανηγύρισε την κατάκτηση «τρίποντου» και στη Β’ Εθνική των ανδρών επί της Άμιλλας. Και στα δύο ματς η Αργώ δεν έχασε σετ, ενώ με 3-0 επιβλήθηκε και η ομάδα παίδων της στην αναμέτρηση με την ΑΕΛ.

Οι γυναίκες
Η ομάδα γυναικών της Αργούς επέστρεψε στις επιτυχίες και διατηρήθηκε στην κορυφή της Β’ Εθνικής βόλεϊ. Για την 12η αγωνιστική οι «κυανέρυθρες» αντιμετώπισαν στο κλειστό της Νέας Ιωνίας τη Νίκη και επιβλήθηκαν με 0-3.

Η Αργώ εξέδωσε το κάτωθι δελτίο Τύπου αναφορικά με το βολιώτικο ντέρμπι: «Με πρώτη σκόρερ (16 π.) την αρχηγό Αθήνα Τάσσου η οποία υπερέβαλλε εαυτόν, αφού αγωνίστηκε τραυματισμένη και με όλες τις αθλήτριες της ομάδας να πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, συγκέντρωσης και ετοιμότητας η Αργώ πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Νίκη Βόλου με 0-3 σετ (20-25,17-25, 18-25 ) μετατρέποντας το τοπικό ντέρμπι σε εύκολη υπόθεση και χαρίζοντας στους φίλους της ομάδας που ήρθαν να υποστηρίξουν τα κορίτσια μας, όμορφο θέαμα.
Εξαιρετική διαιτησία από τους Κατσιούλη Χρυσόστομο και Κολτσίδα Ευάγγελο (γραμματεία Ιατροπούλου Βιβή) που πάρα την προσπάθεια δημιουργίας εντάσεων άνευ λόγου στην διάρκεια του αγώνα από την μεριά των γηπεδούχων κατάφεραν να κρατήσουν το ματς σε υψηλά επίπεδα. Επόμενος αγώνας εκτός έδρας με την Ελασσόνα το επόμενο Σάββατο 8/2».

ΑΡΓΩ (προπονητές Σταθόπουλος, Ζαφειρίου, στατιστικά Φουρκιώτης, έφορος  Κάστανος): Τάσσου (αρχηγός), Γιαννετάκη, Ράντζου, Νικολάου, Κάστανου, Πασχαλίδου, Αμυγδαλοπούλου, Κασιούρα, Παΐλα, Αποστολοπούλου, Γιαλόγλου (λ.), Πώπου (λ.).
* Μετά το τέλος του αγώνα, όλη η ομάδα της Αργούς γιόρτασε για τα γενέθλια της κεντρικού Χρύσας Παΐλα, δείχνοντας ότι ο σύλλογος αποτελεί μία αγαπημένη οικογένεια.

Τα αποτελέσματα: Νίκη-Αργώ 0-3, ΣΠΑΚ-Ελασσόνα 3-1, Γ.Σ. Νίκαιας-Άθλεση 3-1, Δαφνησιακός-Φιλαθλητικός Αμπελώνα 3-2, Φθία-ΑΕΛ 0-3.
Η βαθμολογία: Αργώ 29, ΑΕΛ 26, ΣΠΑΚ 23, Άθλεση 21, Ελασσόνα 21, Γ.Σ. Νίκαιας 17, Δαφνησιακός 13, Νίκη 11, Φθία 9, Φιλαθλητικός Αμπελώνα 7.

Οι άνδρες
Οι άνδρες της Αργούς υποδέχθηκαν την Άμιλλα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και έφτασαν με άνεση σε «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ. Με το αποτέλεσμα αυτό, παραμένουν στην 3η θέση της Β’ Εθνικής με 26 πόντους, έχοντας εννέα νίκες και τρεις ήττες (έχουν κάνει και ένα ρεπό).

Τα αποτελέσματα: Αργώ-Άμιλλα 3-0, Φιλαθλητικός Λαμία-ΑΕΛ 0-3, Φθία-Ά.Σ. Δωρίδας 3-0, ΕΑΛ-Τύρναβος 3-0. Ρεπό έκανε ο Γ.Σ. Βόλου.
Η βαθμολογία: Φθία (12 αγ.) 36, ΕΑΛ (11 αγ.) 30, Αργώ (12 αγ.) 26, ΑΕΛ (11 αγ.) 21, Τύρναβος (12 αγ.) 13, Α.Σ. Δωρίδας (11 αγ.) 10, Άμιλλα (12 αγ.) 9, Φιλαθλητικός Λαμίας (12 αγ.) 8, Γ.Σ. Βόλου (11 αγ.) 0.

Οι παίδες
Στο κλειστό της Αγριάς διεξήχθη το παιχνίδι Αργώ-ΑΕΛ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ. Οι Βολιώτες πραγματοποίησαν ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση και κατάφεραν να κερδίσουν άνετα με 3-0 σετ (25-13, 25-12, 25-14). Σε έξι ματς (επειδή έχουν κάνει και ρεπό) μετρούν ισάριθμες νίκες και φυσικά φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΡΓΩ (Τιρτιράκης): Παξιμαδάκης, Ιωνάς, Β. Αναστασίου, Σκιαθίτης, Ν. Αναστασίου, Ξενοκώστας, Δημάκης, Καΐδης, Γουτζούλιας, Κοτούλας.
Τα αποτελέσματα: Αργώ-ΑΕΛ 3-0, ΣΠΑΚ-ΕΑΛ 0-3. Η Άμιλλα έκανε το ρεπό της.
Η βαθμολογία: Αργώ (6 αγ.) 18, ΕΑΛ (4 αγ.) 9, Άμιλλα (4 αγ.) 6, ΑΕΛ (6 αγ.) 3, ΣΠΑΚ (6 αγ.) 3.