Πανηγύρισε μετά από 40 μέρες – Ο Ολυμπιακός Βόλου επέστρεψε στις νίκες

Ποιος περίμενε πως θα φτάναμε στην 11η αγωνιστική για να πανηγυρίσει ο Ολυμπιακός την πρώτη του νίκη μακριά από το Βόλο. Οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν το… ρόδι στο Μαρτίνο, επικρατώντας με 0-1 του Οπούντιου, με τον Χρήστο Νόνη να σημειώνει με πλασέ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 9’.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεπέρασε μόνο το εμπόδιο του Οπούντιου, αλλά και αυτό του διαιτητή Ανδρέα Βλάχου από την Ανατολική Αττική. Ο εν λόγω ρέφερι έκανε τα πάντα, στο δεύτερο ημίχρονο και όσο κυλούσε ο χρόνος και το σκορ ήταν «ρευστό», προκειμένου ο Οπούντιος να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Με το παραμικρό σφύριζε ανύπαρκτα φάουλ υπέρ των γηπεδούχων, έφερνε το παιχνίδι προς την περιοχή του Καραγκιολίδη, ενώ από την άλλη έβρισκε τον τρόπο να ανακόπτει κάθε επιθετική ενέργεια των παικτών του Ολυμπιακού.

Εκνεύρισε τόσο τους ποδοσφαιριστές με τις κίτρινες κάρτες που… μοίρασε (έξι συνολικά), αλλά και τον ήρεμο (συνήθως) Λάκη Μπάκαλη, που δεν πίστευε στα μάτια του αυτά που έβλεπε, με τον Βλάχο να τον αποβάλει λίγα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός ήθελε πάση θυσία τη νίκη, καθώς την τελευταία φορά που είχε κερδίσει ήταν την 5η αγωνιστική τον ΑΟ Σελλάνων στο ΕΑΚ. Έκτοτε, μετρούσε τρεις ισοπαλίες και δύο σερί ήττες που έφεραν την ομάδα πολύ πίσω στη βαθμολογία. Με δεδομένο ότι υπάρχει μπροστά το ρεπό για τους «ερυθρόλευκους» η νίκη στο Μαρτίνο ήταν επιβεβλημένη, για να μην βρεθεί η ομάδα στη ζώνη του υποβιβασμού. Όταν μάλιστα την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου ο Ολυμπιακός θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Γ.Σ. Αλμυρού εκτός έδρας.

Η νίκη επί του Οπούντιου αναμένεται να βοηθήσει σημαντικά στον ψυχολογικό τομέα, με τον Λάκη Μπακάλη να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό. Θυμίζουμε, πως είχε καθίσει για πρώτη φορά στον πάγκο των «ερυθρολεύκων» στο ματς Κυπέλλου ΕΠΣΘ με τον ΝΠΣ Βόλος.

Ο Βελεστινιώτης τεχνικός στις λίγες μέρες που βρίσκεται στην τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού φρόντισε να ρίξει μεγάλη βαρύτητα στον τομέα της ψυχολογίας και παράλληλα να δουλέψει ορισμένα πράγματα που έχουν να κάνουν με το τακτικό κομμάτι.

Είναι γεγονός, πως η εικόνα της ομάδας δεν μπορεί να αλλάξει από τη μια στιγμή στην άλλη και μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών. Ο Ολυμπιακός έπαιξε στο Μαρτίνο χωρίς τους Θέο και Βαρούχα. Ο πρώτος εξακολουθεί να βρίσκεται σε καραντίνα με το μέλλον του στον Ολυμπιακό να είναι αβέβαιο, ενώ ό δεύτερος έκανε μία μικρή επέμβαση (προγραμματισμένη) και δεν μπορούσε να αγωνιστεί.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο είχαν καλή παρουσία στο παιχνίδι, πίεσαν ψηλά, αγωνίστηκαν δυνατά και με πάθος και πέρα από το γκολ που πέτυχαν γρήγορα, στο 9’ με πλασέ του Νόνη μετά από πάσα του Βασίλιεβιτς, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να σημειώσουν τουλάχιστον ένα ακόμη τέρμα. Έδειξαν αδυναμία στην τελική πάσα, φαινόμενο που παρατηρείται στην ομάδα από την αρχή της χρονιάς. Έχουμε τονίσει κατ’ επανάληψη πως από τον Ολυμπιακό λείπει ο δεινός σκόρερ, ο παίκτης που θα έχει την ευχέρεια να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν την ίδια καλή παρουσία. Εκτός από την κακή διαιτησία, που έπαιξε ρόλο στην παρουσία της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα στον τρόπο παιχνιδιού του. Οι παίκτες πήγαιναν δεύτεροι πάνω στη μπάλα, έκαναν εύκολα το λάθος, δέχθηκαν πίεση από τον αντίπαλο, χάνοντας τη δύναμη που είχαν στο πρώτο μέρος στο χώρο του κέντρου.

Ο Οπούντιος δημιούργησε ορισμένες καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης και ευτυχώς για τον Ολυμπιακό, οι επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων δεν είχαν θετική κατάληξη.

Ο Μπράνισλαβ Βασίλιεβιτς με δηλώσεις του σχολίασε για το παιχνίδι: «Πετύχαμε μία νίκη ψυχολογίας. Περάσαμε πολύ δύσκολα για ενάμιση μήνα, καθώς δεν καταφέραμε να πάρουμε κάποιο νικηφόρο αποτέλεσμα. Όσον αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί, ενώ δεν συνέβη το ίδιο στο δεύτερο μέρος. Έχουμε δύο εβδομάδες για να προετοιμαστούμε με τον νέο μας προπονητή για το ματς με τον Γ.Σ. Αλμυρού και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά».

Για τον Ολυμπιακό υπάρχει μπροστά το προγραμματισμένο ρεπό, με τον Λάκη Μπακάλη να έχει την ευκαιρία να δουλέψει με τους παίκτες, εν όψει της αναμέτρησης της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου με τον Γ.Σ. Αλμυρού στο στάδιο «Αθ. Ραγάζος» στις 17 Δεκεμβρίου.

Αυτή τη στιγμή ο Ολυμπιακός βρίσκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 16 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Θήβα και τον ΑΟ Σελλάνων που ακολουθούν στη βαθμολογία

Διαιτητής: Βλάχος (Ανατολικής Αττικής)

Βοηθοί: Δουλγεράκης, Καραθανάσης (Αν. Αττικής)

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ: Μήτσιος, Χρυσαφόπουλος, Αδαμίδης, Κοκαβέσης, Σιδέρης, Μπράχο (46’ Ξεζόνωτος), Τομόρι (82’ Παπανικολάου), Νούλας, Ντούνης (78’ Αγγελόπουλος), Πρέντι (87’ Ευθυμίου), Τσόφλιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Καραγκιολίδης, Γελαδάρης, Δ. Κόκας, Νόνης, Κραγιόπουλος, Τόσκας, Λούγκος, Βασίλιεβιτς (64’Καράμπελας), Σεχολάρι (78’ Καρβούνης), Ευθυμιάδης (70’ Σκανδάλης), Σέττος (56’ Μέμος).