Ελλάδα

Παναγιώτης Λυμπέρης: Αναλαμβάνει αρχηγός του Στόλου

Ο υποναύαρχος Παναγιώτης Λυμπέρης είναι ο νέος αρχηγός Στόλου, στη θέση του αντιναύαρχου Στέλιου Πετράκη, ο οποίος έγινε Α/ΓΕΝ. Μάλιστα, με απόφαση του ΣΑΓΕ ο κ. Λυμπέρης προήχθη σε Αντιναύαρχο.
Επιπλέον το ΣΑΓΕ αποφάσισε την αποστρατεία του αντιναύαρχου Ιωάννη Παξιβανάκη, που υπηρετούσε στη θέση του υπαρχηγού ΓΕΕΘΑ. Εχει υπηρετήσει σε μονάδες κρούσης του ΠΝ ως αξιωματικός Σν, Αξιωματικός ΑΑ, διευθυντής Επιχειρήσεων.

Ποιος είναι ο νέος Αρχηγός Στόλου
Ο νέος αρχηγός Στόλου έχει γεννηθεί το 1965 και είναι γιος του Ναυάρχου, Χρήστου Λυμπέρη. Κατετάγη το 1982 στο Πολεμικό Ναυτικό και πήρε τις ακόλουθες προαγωγές:

04 Ιουνίου 1986 ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ

25 Μαΐου 1989 ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

22 Μαΐου 1993 ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

22 Μαΐου 1998 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ

21 Νοεμβρίου 2002 ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

29 Απριλίου 2010 ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

05 Μαρτίου 2015 ΑΡΧΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

02 Μαρτίου 2017 ΥΠΟΝΑΥΑΡΧΟΣ

Τοποθετήσεις / Υπηρεσία:

Εχει υπηρετήσει σε μονάδες κρούσης του ΠΝ ως Αξιωματικός Σν, Αξιωματικός ΑΑ, Διευθυντής Επιχειρήσεων.

Εχει ασκήσει τα καθήκοντα Υπάρχου στις ΤΑ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ και ΦΓ ΛΗΜΝΟΣ και τα καθήκοντα Κυβερνήτου στις ΤΠΚ ΣΤΑΡΑΚΗΣ και ΦΓ ΨΑΡΑ με την οποία επιχείρησε στην Επιχείρηση ΕΕ/ ATALANTA ως πλοίο έδρας του Έλληνα Διοικητή.

Επίσης, έχει διατελέσει:

α. NATO HQ ως Αναπληρωτής ΣΑ/ΣΕΒΑΣ (2010-2012).

Πηγή: Έθνος

Προηγούμενο ΆρθροΕπόμενο Άρθρο

Μοιραστείτε το