Ονειρεμένη πρεμιέρα για τον ΑΣ Βόλος 2004 στην Α’ Εθνική

Με θριαμβευτικό τρόπο ο Α.Σ. Βόλος 2004 επέστρεψε στα «μεγάλα σαλόνια» του γυναικείου ποδοσφαίρου. Στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Α’ Εθνικής οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν 3-1 της Καστοριάς ύστερα από εξαιρετική εμφάνιση. Οι Νικοπούλου, Βέτσικα και Σύρμου ήταν οι σκόρερ του βολιώτικου συγκροτήματος.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ο Α.Σ. Βόλος 2004 μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Α’ Γυναικών, που φέτος θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο με τον υποβιβασμό έξι συνολικά ομάδων από τους δύο ομίλους. Το συγκρότημα της Έλενας Κουσκούνη φιλοξένησε στο βοηθητικό του ΕΑΚ την Καστοριά την οποία κέρδισε απόλυτα δίκαια με 3-1.
Με το τερέν να είναι ιδιαίτερα βαρύ λόγω της καταρρακτώδους βροχής, οι Βολιώτισσες κυριάρχησαν στο α’ ημίχρονο. Στο διάστημα αυτό απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων, απέναντι σε μία ομάδα που πέρυσι έκανε καλή πορεία στην Α’ Εθνική και που φέτος έχει ενισχυθεί σημαντικά. Στην επανάληψη οι γηπεδούχες έδωσαν χώρο στις αντιπάλους τους, που κατάφεραν να μειώσουν, αλλά ένα ακόμη γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης «σφράγισε» τον βολιώτικο θρίαμβο.
Η προπονήτρια του Α.Σ. Βόλος 2004 Έλενα Κουσκούνη επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν η Δανή Κάας. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε η Γρηγοριάδη και το αριστερό ο Καρακάνα, ενώ η Βέτσικα με την Νικοπούλου συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.
Οι Νέννε με την Παπαδοπούλου τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με την Ζήγρα να παίζει μπροστά τους αναλαμβάνοντας την οργάνωση του παιχνιδιού. Από τα δεξιά επιχειρούσε η Κέκου και από τα αριστερά η Γκέκα, ενώ η Κοκμοτού ήταν η σέντερ φορ.
Η ομάδα του Βόλου μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό όταν η Κοκμοτού εκτέλεσε απευθείας και με δύναμη φάουλ. Η γκολκίπερ της Καστοριάς απέκρουσε ασθενώς και η Νικοπούλου με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Στο 18’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η Βέτσικα πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-0 δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα της.
Στο 79’ η Μπιγιούντου μείωσε σε 2-1 με κοντινό σουτ, αλλά στο 90’ η Σύρμου με ατομική προσπάθεια και άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Τον αγώνα διαιτήτευσε η Αλεξάνδρα Δεληγιάννη της ΕΠΣ Λάρισας, έχοντας βοηθούς των Δημήτρη Διχρή και τον Θωμά Βαλωτή από την ίδια Ένωση.
Α.Σ. ΒΟΛΟΣ 2004: Κάας, Γρηγοριάδη, Καρακάνα, Νικοπούλου, Βέτσικα, Νέννε, Παπαδοπούλου, Ζήγρα, Κοκμοτού, Κέκου (87’ Νάνου), Γκέκα (70’ Σύρμου).
ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Βλασιάδου, Μουστάκη, Καϊδατζή, Φασίδου, Κωσταρά, Γκώγκου, Σάιχ, Μάρκου, Τζιάρα, Μπιγιούντου, Κώττη. Έπαιξαν και οι: Ντούσκα, Τρυγούτη.