Ολοένα και καλύτερος ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε 3-0 τον Δωτιέα

Ολοένα και καλύτερος παρουσιάζεται ο Ολυμπιακός Βόλου στα φιλικά του παιχνίδια. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν στην Ανάβρα του νομού Λάρισας τον Δωτιέας Αγιάς τον οποίο νίκησαν με 3-0 ύστερα από πειστική εμφάνιση. Οι Σκοπελίτης (22’), Αναστασίου (51’) και Κόλα (55’) ήταν οι σκόρερ της αναμέτρησης.

Απόλυτα θετικό ήταν για τον Ολυμπιακό το σημερινό τεστ προετοιμασίας απέναντι στον Δωτιέα Αγιάς, ομάδα που θα βρει μπροστά του και στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν καλά στοιχεία, πετυχαίνοντας τρία τέρματα και κρατώντας ανέπαφη την εστία τους, αλλά το σημαντικότερο είναι πως από παιχνίδι σε παιχνίδι παρουσιάζονται ολοένα και πιο βελτιωμένοι τόσο στο δημιουργικό κομμάτι όσο και στην ανασταλτική τους λειτουργία.
Με διάταξη 4-3-3 παρέταξε  τον Ολυμπιακό ο Σάκης Θεοδοσιάδης. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Καβουσάκης. Το δεξιό άκρο της άμυνας κάλυψε ο Λάμπος και το αριστερό ο Θεοδωρόπουλος, ενώ οι Παπαϊωάννου και Σιουμουρέκης συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ψιάνος, Καμπέρης και Κόλα, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Σκοπελίτης και Διαμαντόπουλος, ενώ ο Ντινιωτάκης ήταν ο σέντερ φορ.
Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν ακόμη 10 ποδοσφαιριστές, αφού η τεχνική ηγεσία ήθελε να κάνει διάφορες δοκιμές. Μεταξύ των παικτών που αγωνίστηκαν στο διάστημα αυτό ήταν και ο υπό δοκιμήν Θεοδωρίδης.
Οι Βολιώτες επέβαλαν τον ρυθμό τους από το α’ μέρος. Πίεσαν ψηλά, προσπαθώντας να κλέψουν μπάλες και είχαν σχετικά καλή κυκλοφορία της μπάλας. Έψαξαν το γκολ και στο 22ο λεπτό το βρήκαν όταν ο Σκοπελίτης με διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα Πατέτσιο, γράφοντας το 0-1.
Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε γρήγορα δύο ακόμη τέρματα, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη. Στο 51’ ο Σκοπελίτης έκανε τη σέντρα και ο Αναστασίου με κεφαλιά σημείωσε το 0-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κατσαγεωργίου ανατράπηκε από αντίπαλο μέσα στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόλα που αρχικά «νικήθηκε» από τον γκολκίπερ Έριον. Όμως στην επαναφορά ο Κόλα έγινε και πάλι κάτοχος της μπάλας και αυτή τη φορά δεν λάθεψε, διαμορφώνοντας το 0-3.
Μετά το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού ο ρυθμός έπεσε. Σε αυτό φυσικά συνέβαλαν και οι πολλές αλλαγές που έγιναν στον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» του Βόλου δεν απείλησαν περαιτέρω, αλλά και δεν απειλήθηκαν από τους αντιπάλους τους. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη σε οκτώ φιλικά ματς για τον Ολυμπιακό, που παραμένει αήττητος αφού έχει και τρεις ισοπαλίες. Βέβαια, τα αποτελέσματα των αγώνων προετοιμασίας δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, αλλά για τα νεαρά παιδιά της ομάδας αποτελούν μία ψυχολογική… ένεση ενόψει πρωταθλήματος.
Διαιτητής του σημερινού αγώνα ήταν ο κ. Ντελέζος της ΕΠΣ Λάρισας και βοηθοί οι κ.κ. Μάνος και Δεδικούσης από την ίδια Ένωση.
ΔΩΤΙΕΑΣ: Πατέτσιος (46’ Έριον), Σταθάκης (63’ Μόνσε), Γιαννακόπουλος, Κορτσάρι (54’ Αναδολού), Ντελής, Χατζής, Κρικώνης (55’ Γιαννακός), Ντακούλας, Βλησαρούλης, Αποστολάκης, Λαβαντσιώτης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καβουσάκης (77’ Χαρχαλάκης), Λάμπος (64’ Παπαδήμος), Θεοδωρόπουλος (64’ Καρατσόλης), Παπαϊωάννου (58’ Ακριβόπουλος), Σιουμουρέκης (72′ Σταμπουλής), Καμπέρης (46’ Κυρίτσης), Ψιάνος (85’ Σκούρας), Κόλα (58’ Θεοδωρίδης), Σκοπελίτης (77’ Κόφας), Διαμαντόπουλος (46’ Κατσαγεωργίου), Ντινιωτάκης (46’ Αναστασίου).