Όλη η δράση στον 1ο όμιλο της Α’ ΕΠΣΘ

Την κατάκτηση τριών βαθμών πανηγύρισαν στην 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου ο Τοξότης και η Σκιάθος, ενώ από έναν πήραν Ακρόπολη και Σαρακηνός που έφεραν ισοπαλία στο μεταξύ τους παιχνίδι. Η πρωτοπόρος Αγία Άννα πήρε στα «χαρτιά» το ματς με τη Μακρινίτσα, ενώ ρεπό είχε η Αγία Άννα. Αναλυτικά:

Ακρόπολη-Σαρακηνός 1-1
Το παιχνίδι ανάμεσα στην Ακρόπολη και τον Σαρακηνό έληξε ισόπαλο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 9’ με τον Μαυρίδη να βγάζει κάθετη μπαλιά στον Βαλωτή και τον τελευταίο να γράφει το 0-1 με δυνατό σουτ από πλάγια θέση. Όμως, ο Σαρακηνός στάθηκε άτυχος διότι στο 20’ ισοφαρίστηκε σε 1-1 από τέρμα του Παγώνη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γ. Τσουκάλη και λάθος του Κοντογιάννη (γλίστρησε η μπάλα μέσα από τα χέρια του). Επίσης, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν σε πολλές περιπτώσεις το γκολ, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι. Στο 10’ ο Βίτσος απέκρουσε το κοντινό σουτ του Αραμπατζή, ενώ στο 25’ το σουτ του Καλλιακούδα βρήκε σε αμυνόμενο της Ακρόπολης. Στο 35’ η κεφαλιά του Βαλωτή πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 70’ ο ίδιος πλάσαρε από κοντά με τη μπάλα να κολλά επάνω στην τελική γραμμή και τον Δημόπουλο να αδυνατεί από κοντά να την προωθήσει στα δίχτυα. Μάλιστα, στο 80’ ο Σαρακηνός είχε διπλή ευκαιρία, αλλά δεν σκόραρε. Ο Βαλωτής έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά η νέα κεφαλιά του Γκινίδη κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Βίτσου και έτσι το 1-1 έμεινε έως το τέλος του αγώνα.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Γκατζούνας, Σ. Γκάγκας, Αντωνίου, Στρούγγης, Κολιαμήτρας, Γ. Τσουκάλης, Αξιώτης, Κ. Σταυραντώνης, Πιτσάβας, Παγώνης.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
: Κοντογιάννης, Γιοβάνης, Αγγελής, Ράπτης (75’ Δουλάς), Χάνος, Μαυρίδης, Καλλιακούδας (65’ λ.τρ. Θεοχάρης), Καλαμάτας (46’ λ.τρ. Δημόπουλος), Βαλωτής, Αραμπατζής, Αντωνίου (65’ Γκινίδης).

Τοξότης-Α.Ε. 2002 3-1
Ο Τοξότης συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του, επικρατώντας 3-1 της Α.Ε. 2002. Στο πρώτο ημίχρονο καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Όμως, το δεύτερο μέρος του αγώνα ήταν συναρπαστικό, καθώς σημειώθηκαν τέσσερα τέρματα. Ο Σιγαλάκος έγραψε το 1-0 με κοντινό πλασέ στο 47’. Ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι στο 64’ και ο Λευτέρης Δενελάβας ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα στο 65’ για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Παρίσης πάσαρε από δεξιά στον Στουμποβίκο και ο τελευταίος μείωσε σε 2-1, αλλά ο Τζήκας πλάσαρε από κοντά τον Μητράκο, δεχόμενος την κάθετη μπαλιά του Μάστορα και έτσι διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 84’.
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Σιγαλάκος (85’ Γερακίνης), Παναγιώτου, Γεωργουλάκος, Ιωάννου, Νταγκούλης, Δεμίρης (46’ Μάστορας), Ακριβούσης (46’ Μπραχόλι), Δενελάβας, Τζήκας (85’ Γιαννακούρας), Χλωρός.
Α.Ε. 2002: Μητράκος, Μαλλιαρός (65’ Μ. Γαλάνης), Β. Γαλάνης, Παπαϊωάννου (65’ Βέργος), Σφέτσιος (80’ Σαραντόπουλος), Βεργοζήσης, Παρίσης, Βερντόβα, Ρακής (80’ Δήμτσας), Στουμποβίκος, Σιαμέτης.

Δάφνη-Σκιάθος 1-2
Πολύ ωραίο ματς ανάμεσα στη Δάφνη και τη Σκιάθο, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν τελικά με 1-2. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Τάσσος βρήκε δίχτυα με πλασέ, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Κούστα. Όμως, ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι στο 42’, το οποίο ένα λεπτό αργότερα μετέτρεψε σε γκολ ο Μπάμπα. Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 65’. Το 1-1 έκανε με διαγώνιο σουτ ο Γ. Τσαρέλας. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα ο Τάσσος λάσαρε από κοντά τον Αλπάκη για το τελικό 1-2, μετά από κάθετη μπαλιά πάρε-βάλε του Θ. Σταμέλου. Από εκεί και πέρα, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, διότι το σουτ του Μπάμπα έφυγε λίγο άουτ στο 78’. Έτσι, οι νησιώτες πανηγύρισαν την τρίτη φετινή τους νίκη στην Α’ ΕΠΣΘ.
ΔΑΦΝΗ: Αλπάκης, Γ. Τσαρέλας, Ντίκας, Αλεξίου, Μωυσίδης, Χιώτης (21’ λ.τρ. Καζάκης), Βαρελόπουλος, Σωτηρόπουλος, Τερλεξής (75’ Ντελής), Μαρέδης (80’ Ρίζος), Φ. Τσαρέλας.
ΣΚΙΑΘΟΣ: Τσάκος, Μπομπάι, Γραμματικός, Τουρναβίτης, Α. Τζελάι, Σανιδάς, Βεργίνης (75’ Πρίφτι), Θ. Σταμέλος, Μπάμπα, Τάσσος, Χ. Τζελάι.