Οι νεαροί του Μαγνησιακού άρπαξαν την ευκαιρία στο 10-0 επί της Δήμητρας

Στον αγώνα του πρωτοπόρου Μαγνησιακού με την ουραγό Δήμητρα δεν υπήρχε θέμα για το ποια ομάδα θα κέρδιζε, αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι τεράστια. Το μόνο ερωτηματικό είχε να κάνει στο που θα έφτανε ο δείκτης του σκορ. Το τελικό 10-0 υπέρ των «κυανολεύκων», που παρατάχθηκαν με άκρως νεανική σύνθεση, αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Για τον Μαγνησιακό ήταν μία καλή ευκαιρία να πάρει ένα εύκολο «τρίποντο» ξεκουράζοντας τους βασικούς του ποδοσφαιριστές. Μόνο οι Σιάτρας, Γαλανόπουλος, Ράπτης βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα, αλλά κανείς τους δεν αγωνίστηκε στο β’ μέρος. Χρησιμοποιήθηκαν κυρίως οι νεαρότεροι ποδοσφαιριστές του συλλόγου που δεν είδαν το ματς ως αγγαρεία. Το αντιμετώπισαν με τη δέουσα σοβαρότητα και έδειξαν να αρπάζουν την ευκαιρία που τους δόθηκε από τα… μαλλιά. Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Θέμης Ζαρκαδής, που αν και έπαιξε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο πρόλαβε να σημειώσει χατ-τρικ.

Με το προχθεσινό 10-0 ο Μαγνησιακός ξεπέρασε τη δική του φετινή μεγαλύτερη σε έκταση νίκη, που ήταν το 9-0 επί της Α.Ε. 2002, ενώ ισοφάρισε το μεγαλύτερο σκορ του πρωταθλήματος, αφού και η Αγία Άννα είχε κερδίσει 10-0 τη Δήμητρα. Όσο για την ομάδα της Ευξεινούπολης παραμένει χωρίς βαθμό, ενώ έχει φτάσει τα 117 γκολ στο παθητικό της.

Το χορό των τερμάτων άνοιξε ο Ροδίτης στο 7’ με σουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καρμαγάλος διπλασίασε τα γκολ του Μαγνησιακού, επίσης με σουτ. Στο 11’ είχαμε το 3-0 με κεφαλιά του Ζέρβα. Είχε προηγηθεί εκτελεσμένο κόρνερ του Καρμαγάλου και ασίστ του Τρίμη στον σκόρερ. Από ένα ακόμη κόρνερ του Καρμαγάλου προήλθε το 4-0, με τον προωθημένο Σιάτρα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με μία ακόμη κεφαλιά.

Στο β’ ημίχρονο ο νεοεισελθών Ζαρκαδής έπιασε το σουτ στο 53’ και έγραψε το 5-0, ενώ στο 60’ ο Καρμαγάλος εκτέλεσε φάουλ και ο Ξιώνης με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0. Το 7-0 δεν άργησε, αφού σημειώθηκε στο 62ο λεπτό από τον Ζαρκαδή, που πλάσαρε εύστοχα τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 67’ ο Λουκάι δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 8-0. Στο 75’, με ένα ακόμη πλασέ ο Ζαρκαδής σημείωσε το τρίτο προσωπικό του τέρμα και το ένατο για την ομάδα του Μαγνησιακού (9-0), ενώ το τελικό 10-0 διαμόρφωσε ο Καρμαγάλος στο 78ο λεπτό.

Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι ντεμπούτο με τη φανέλα του Μαγνησιακού έκανε ο τερματοφύλακας Κασιδιαρόπουλος, που έγινε ο 33ος παίκτης που αγωνίζεται για τον ιστορικό σύλλογο στο φετινό πρωτάθλημα. Επίσης, με τους Ροδίτη, Ζέρβα και Λουκάι να χρίζονται σκόρερ, γκολ για τους «κυανόλευκους» έχουν πετύχει 22 διαφορετικοί ποδοσφαιριστές, με τον αριθμό αυτό να είναι πράγματι εντυπωσιακός.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, (30’ Κασιδιαρόπουλος), Κρανιάς, Καρμαγάλος, Σιάτρας (46’ Καΐλας), Τρίμης, Ζέρβας (60’ Σαράτσης), Χριστίδης (46’ Ξιώνης), Γαλανόπουλος (46’ Ζαρκαδής), Λουκάι, Κέκιας, Ροδίτης.

ΔΗΜΗΤΡΑ: Ξηρομερήσιος, Κακλιάς, Ευαγγέλου, Νικοβιώτης, Παπαγεωργίου, Αντωνιάδης, Ρούσας, Στουρνάρας, Καπεσίδης, Μόσχος (46’ Μηλιώνης), Γκρέμι.

Φιλικό με Εθνική Ενόπλων σήμερα ο Μαγνησιακός
Σήμερα Δευτέρα στις 15.00 η ποδοσφαιρική ομάδα του Μαγνησιακού θα δώσει στο γήπεδό της φιλικό αγώνα φιλανθρωπικού χαρακτήρα φιλοξενώντας την Εθνική Ομάδα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας. Τα έσοδα του αγώνα θα δοθούν στο ίδρυμα «Άσπρες Πεταλούδες». Με την Εθνική θα αγωνιστούν και οι ποδοσφαιριστές του Μαγνησιακού Ηλίας Βλάχος, Βαγγέλης Ράπτης και Αλέξανδρος Σιώμος.