Ο Ολυμπιακός κέρδισε 72-65 την Κούπα Κιλκίς – Διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για σωτηρία

Έπαιζε την ύπαρξή του ο Ολυμπιακός και δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά. Εμφανίστηκε με το «μαχαίρι στα δόντια» και «καθάρισε» την Κούπα Κιλκίς με 72-65 στο ΕΑΚ Βόλου. Έτσι ισοφάρισε τη σειρά των πλέι άουτ του 4ου ομίλου σε 1-1 και θα διεκδικήσει την παραμονή στη National League 2 σε τρίτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί την επόμενη Κυριακή εκτός έδρας.

Με τη βοήθεια των φιλάθλων που έδωσαν το «παρών» στις εξέδρες του ΕΑΚ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν καλή αρχή. Προηγήθηκαν με 17-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μπήκαν… φουριόζοι και στη δεύτερη περίοδο δίνοντας στη διαφορά διψήφια τιμή για πρώτη φορά (23-13).
Οι φιλοξενούμενοι «δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια» και πλησίασαν στο δίποντο (27-25), ενώ λίγο αργότερα πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με καλάθι του Θεοδωράκου (30-32). Έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 35-36.
Η «μάχη» σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Κούπα να βρίσκεται ακόμη και στο +5, αφού ξεκίνησε με σερί 5-0 (35-41). Η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου αντέδρασε και προσπέρασε με 51-50 στο 30’, αλλά ο Βολιώτης τεχνικός αναγκάστηκε να αποσύρει τον Δελεντζέ, που χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ.
Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα και ο Ολυμπιακός φάνηκε να τα διαθέτει. Η Κούπα τον ακολουθούσε… κατά πόδας, αλλά εκείνος έβρισκε τον τρόπο να έχει το κεφάλι του στον… αφρό.
Οι δύο «μονομάχοι» μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με 65-63 υπέρ του βολιώτικου συγκροτήματος. Ο Δελεντζές με βολές έγραψε το 67-63 και ο Μανούσος μείωσε σε 67-65. Ωστόσο στον εναπομείναντα χρόνο ο Ολυμπιακός κράτησε το μηδέν στην άμυνα και όντας εύστοχος στις βολές πήρε τη σπουδαία νίκη με 72-65.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πρέλεβιτς με 20 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Λογοδότης, Νυδριώτης, Μαλακόπουλος, οι οποίοι βοήθησαν πολύ την ομάδα τους επιθετικά.
Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Παπαδόπουλος ήταν πάλι ο κορυφαίος για την Κούπα Κιλκίς, αφού σταμάτησε στους 22 πόντους με δύο τρίποντα.
Δεκάλεπτα: 17-13, 35-36, 51-50, 72-65.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Νυδριώτης 10 (1), Δελεντζές 4, Στεφόπουλος 5, Μαλακόπουλος 9 (1), Π. Λογοδότης 10 (2), Πρέλεβιτς 20 (2), Σπανόπουλος 7, Τζαλαβάρας 3, Σιδηρόπουλος 4.
ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ (Θεοδωράκος): Γιαμπατζίδης, Ασικίδης 2, Παπαδόπουλος 22 (2), Πιπερτζής 5 (1), Θεοδωράκος 8 (2), Ακριτίδης 7, Μακούλης 9, Μανούσος 12.