Ο Ολυμπιακός 3-0 την Σκιάθο – Tραυματίστηκε φίλαθλος – Παρέμβαση εισαγγελέα

Έπεσε η αυλαία του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΘ, με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό Βόλου να σημειώνει άλλη μία νίκη, αυτή τη φορά επί της Σκιάθου με 3-0 στο νησί του Παπαδιαμάντη. Οι «ερυθρόλευκοι», πλέον, στρέφουν την προσοχή τους στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική. Επεισόδια μεταξύ φιλάθλων και διακοπή του αγώνα για 10 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός, που είχε να επιδείξει μόνο νίκες στον δεύτερο γύρο, έφτασε τις 24 συνολικά στο πρωτάθλημα, ενώ σημείωσε επίσης μία ήττα και μία ισοπαλία. Η ήττα για την Σκιάθο ήταν καταδικαστική, καθώς υποβιβάζεται στη Β’ ΕΠΣΘ.

Το παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση και στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε διακοπή του αγώνα, λόγω επεισοδίων στην κερκίδα, ανάμεσα σε φιλάθλους της Σκιάθου και οπαδούς του Ολυμπιακού.

Μάλιστα, τραυματίστηκε 56χρονος φίλαθλος του Ολυμπιακού, ο οποίος έπεσε άσχημα στην κερκίδα του δημοτικού σταδίου Σκιάθου.

Μεταφέρθηκε στο Κέντρο Υγείας Σκιάθου και υποβλήθηκε σε ακτινολογικές εξετάσεις και σύμφωνα με τα αποτελέσματα δεν υπήρχε κάποιον ανησυχητικό εύρημα. Όπως ο ίδιος ανέφερε, έχασε την ισορροπία του και έπεσε, νιώθοντας ξαφνική ζάλη.

Τα όσα συνέβησαν στο γήπεδο της Σκιάθου προκάλεσαν την παρέμβαση της

Εισαγγελίας πρωτοδικών Βόλου. Ήδη ζητήθηκαν και δόθηκαν εικόνες από την ζωντανή μετάδοση του αγώνα, ενώ συνεχίζεται από το Α.Τ Σκιάθου η προανάκριση.

Όσον αφορά τον αγωνιστικό τομέα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο. Σκόρερ ο Ηλίας Βλάχος στο 26’ με σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα του Ματτέα από τα αριστερά.

Αμέσως μετά το γκολ και στους πανηγυρισμούς των παικτών του Ολυμπιακού, σημειώθηκε ένταση στις κερκίδες, το παιχνίδι διακόπηκε για 10 λεπτά, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 0-1 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός γρήγορα πέτυχε δεύτερο τέρμα. Συγκεκριμένα, στο 48’ και πάλι ο Ματτέα πάσαρε στον Βλάχο, με τον νεαρό επιθετικό να πετυχαίνει με σουτ το 0-2, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς. Αυτό ήταν το 12ο γκολ του Βλάχου στο πρωτάθλημα σε 11 παιχνίδια με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία στο 68’ με τους Καρατσόλη και Κούλπα να πετύχουν τρίτο τέρμα, για να γίνει τελικά το 0-3 στο 89’. Από σέντρα του Ζέρη, ο Κοντοστάθης έχασε τον έλεγχο της μπάλας από μαρκάρισμα παίκτη του Ολυμπιακού και ο Ζάχος την έστειλε στα δίχτυα.
ΑΟ ΣΚΙΑΘΟΥ: Κοντοστάθης, Τζελάι, Τσότσος, Καμπουρέλης, Μουτζούρης, Σταμέλος Γ., Σταμέλος Θ. (63′ Τουρναβίτης), Πρίφτι (63′ Τάσσος Τ.), Μπάμπα, Μπεσίρι (78′ Μανωλιός), Τάσσος Γ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Σταυράκης, Καραστέργιος, Κατσαγεωργίου, Παπακώστας (63′ Γιαρλέλης), Κούλπας, Παπαϊωάννου, Νούσιος (76′ Ζάχος), Ματτέα, Βλάχος (76′ Σιόβας), Ζέρης, Αναστασίου (63′ Καρατσόλης).

Εντυπωσιακό παιχνίδι στην Αγριά

Όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια στην Α’ ΕΠΣΘ, πολύ ωραίο ματς έγινε στην Αγριά, με τον Θησέα να επικρατεί με 4-3 της Αγίας Άννας, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Θησέας προηγήθηκε με 3-0, χάρη στα γκολ των Μάριου Παπαδήμου, Ζέρβα και Λαζεκίδη, με τον Παπαδημητρίου να μειώνει το σκορ σε 3-1. Ο Θησέας πέτυχε και τέταρτο τέρμα με πέναλτι του Σιώμου, με την Αγία Άννα να σκοράρει στη συνέχεια δύο τέρματα με τον Ιάσονα Ππαδημητρίου (πέτυχε χατ τρικ) για το τελικό 4-3.

Ο Πύρασος επικράτησε με 3-1 του Ρήγα Φεραίου στην Αγχίαλο. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα εκτός έδρας για τους Βελεστινιώτες, μετά το 1-0 από τον Ολυμπιακό Βόλου.

Ο Πύρασος τερμάτισε στην 4η θέση με 53 βαθμούς, με τον Ρήγα Φεραίο να ολοκληρώνει τη φετινή του προσπάθεια στο πρωτάθλημα στην 3η θέση με 54 βαθμούς.

Ο Τοξότης επιβλήθηκε με 2-1 του Σαρακηνού εκτός έδρας, πετυχαίνοντας την πέμπτη νίκη του μακριά από το γήπεδό του. Το γκολ της νίκης σημείωσε στο 89’ ο Γερακίνης και αφού πρώτο στο 87’ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 για τον Σαρακηνό ο Γιοβάνης με αυτογκόλ. Είχε ανοίξει το σκορ για τον Τοξότη ο Αλαμάνης στο 65’.

Η κακή χρονιά για τον Γ.Σ. Αλμυρού ολοκληρώθηκε με εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον ουραγό Πανιώνιο. Αυτή ήταν μόλις η τρίτη φετινή νίκη του Πανιωνίου στο πρωτάθλημα και μάλιστα δεύτερη εκτός έδρας, μετά τη νίκη επί του Αίαντα Σούρπης με 2-5 την 3η αγωνιστική.

H Αγχίαλος μπορεί να είχε υποβιβαστεί από την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά έκλεισε τη σεζόν με νίκη, επικρατώντας με ανατροπή και με σκορ 2-1 του Αίαντα Σούρπης, που χρησιμοποίησε και αρκετούς νεαρούς.

Η Ακρόπολη, τέλος, νίκησε με 3-2 τον Αστέρα στον Ριζόμυλο και παρέμεινε στην κατηγορία.

Μετά και την ολοκλήρωση το πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός Βόλου θα διεκδικήσει την άνοδο στη Γ’ Εθνική, μέσω αγώνων μπαράζ, ενώ υποβιβάζονται στη Β’ κατηγορία οι Σκιάθος, Αγχίαλος και Πανιώνιος.