Ο ΝΠΣ Βόλος επιβλήθηκε 3-2 του Οπούντιου στο Μαρτίνο

Γρήγορα ξεπέρασε το σοκ της ήττας από τη Νίκη, ο ΝΠΣ Βόλος, που επικράτησε εκτός έδρας του Οπούντιου Μαρτίνου με 2-3. Το παιχνίδι διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο Μαρτίνου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Οι «κυανέρυθροι» σε αντίθεση με το παιχνίδι της περασμένης Κυριακής, κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να αντιδράσουν, όσες φορές χρειάστηκε στον αγώνα και τελικά να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Ο Χουάν Φεράντο επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Μπουργάνης. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Ντόσης, ενώ οι Δημόπουλος και Ηλιάδης συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ανασταλτικοί μέσοι ήταν ο Πιαστόπουλος με τον Καμπαγέρο, μπροστά τους στον άξονα τοποθετήθηκε ο Πίτου Γκαρσία και στις πτέρυγες ο Μηλιώτης (δεξιά) με τον Ηλιόπουλο (αριστερά). Τέλος, σε θέση σέντερ φορ ξεκίνησε ο Δεμηρτζόγλου.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν στο 19’. Ο Ντούνης έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά και ο Τσόφλιος με πλασέ, άνοιξε το σκορ υπέρ του Οπούντιου.
Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και οκτώ λεπτά αργότερα κατάφεραν να απαντήσουν. Ο Πιαστόπουλος με μακρινό σουτ στο 27’, νίκησε τον τερματοφύλακα του Οπούντιου, Μπασινά, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Από εκεί και πέρα ο ΝΠΣ Βόλος προσπάθησε να πιέσει, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ με τις ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, χωρίς κάποια να έχει αβαντάζ τέρματος.

Η ομάδα του Χουάν Φεράντο ξεκίνησε δυνατά και μόλις πέντε λεπτά από την έναρξη του β’ μέρους του αγώνα, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι. Ο Δεμηρτζόγλου κέρδισε πέναλτι και ο Πίτου Γκαρσία το εκτέλεσε εύστοχα στο 50’, γράφοντας το 1-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βάλουν για δεύτερη φορά σε δύσκολη θέση τους πρωτοπόρους του ομίλου, καθώς στο επόμενο λεπτό και πάλι ο Τσόφλιος με σουτ εντός περιοχής από πάσα του Κολλά, έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα.
Οι φιλοξενούμενοι, όμως, κυνήγησαν τη νίκη και στο 62’ με διαγώνιο σουτ του Δεμηρτζόγλου κατάφεραν να αποδράσουν από το Μαρτίνο, χωρίς απώλεια βαθμών.
Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών).
Bοηθοί: Λιαμπότης, Μαχαίρας (Αθηνών).

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ: Μπασινάς, Χρυσαφόπουλος (82’ Τομόρι), Νικολόπουλος, Κοκαβέσης Αδαμίδης, Μπράχο (64’ Παπανικολάου), Ξεζώνοτος (66’ Πρέντι), Νούλας, Κολλάς, Τσόφλιος, Ντούνης (71’ Αγγελόπουλος).
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Μπουργάνης, Ντεντάκης, Ντόσης, Δημόπουλος, Ηλιάδης, Πιαστόπουλος, Δεμηρτζόγλου (86’ Μελισσόπουλος), Καμπαγέρο (88’ Ζέρης), Μηλιώτης (65’ Τζελίδης), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος (90’ Σαλαμούρας).