Ο ΝΠΣ Βόλος «άλωσε» τη Ν. Σμύρνη νικώντας 2-1 τον Πανιώνιο

Με τον ιδανικότερο τρόπο άρχισε το «ταξίδι» του ΝΠΣ Βόλος στη Σούπερ Λιγκ. Οι νεοφώτιστοι ήταν εξαιρετικοί «γονατίζοντας» τον Πανιώνιο με 2-1 στη Ν. Σμύρνη. Ηγέτης των νικητών ο Μουνίθ που πέτυχε και τα δύο τέρματα (38’ και 69’), για να μειώσει στο 93’ ο Αραμπούλι.
Με το… δεξί άρχισε ο ΝΠΣ Βόλος την παρθενική του παρουσία στη μεγάλη κατηγορία. Οι νεοφώτιστοι»επικράτησαν δίκαια με 2-1 του Πανιωνίου στην πρεμιέρα, αποτέλεσμα που «βύθισε» με το «καλημέρα» την ομάδα της Νέας Σμύρνης, που ας μην ξεχνάμε ότι άρχισε τη σεζόν με τον «βραχνά» του «-6».
Ο Χουάν Φεράντο επέλεξε τον Γκαραβέλη στο τέρμα, τους Ντεντάκη, Δημόπουλο, Μπασόνγκ, Φεράρι στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τον Τσοκάνη «6αάρι», τους Ατιάτ, Μουνίθ εσωτερικούς μέσους, τους Ζοάο, Μυστακίδη στα «φτερά» και τον Γέντρισεκ στην κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τον Κότνικ κάτω από τα γκολπόστ, τους Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Ευαγγέλου, Σαραμαντά στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Κόρμπο, Μανιάτη στον άξονα, τους Τσιλούλη, Καμαρά στα άκρα και τον Αρτσε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Δούμτσιο.
Από την αρχή οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους. Απείλησαν μόλις στο 1′ με τον Μυστακίδη και στο 12’ άγγιξαν το γκολ με τον Ζοάο, όταν βγήκαν στον κενό χώρο, ο Γέντρισεκ κινήθηκε έξυπνα, έκανε την παράλληλη για τον συμπαίκτη του, όμως ο Κότνικ έδιωξε με τα πόδια. Το γκολ αυτό είναι ιστορικό, καθώς είναι το πρώτο των νεοφώτιστων στη Σούπερ Λιγκ.
Καλύτερη στιγμή για τον Πανιώνιο ήταν η φάση του 13ου λεπτού, όταν σκόραραν με τον Τσιλούλη αλλά το γκολ ορθώς δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Μετά το ημίωρο ο Άκης Μάντζιος άλλαξε πλευρά στους Καμαρά και Τσιλούλη, σε μια προσπάθεια να βελτιώσει την επιθετική λειτουργία της ομάδας του, αλλά… μάταια.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να απειλούν. Εκεί βρίσκονταν το μεγάλο τους πρόβλημα, καθώς δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα του ΝΠΣ Βόλος. Έτσι κυλούσε το παιχνίδι, μέχρι το 38’ όπου ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ από μακριά, ο Κότνικ δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας που «έσκασε» μπροστά του και κατέληξε στα δίχτυα του (0-1).
Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, ενώ το δεύτερο μισό ξεκίνησε σε ανάλογο τέμπο. Ο Πανιώνιος προσπαθούσε να πιέσει και ναι μεν άρχιζε πλέον να επισκέπτεται με αξιώσεις τα καρέ του ΝΠΣ Βόλος, όμως δεν έκανε τη μεγάλη φάση. Απείλησε με τους Άρτσε (55′), Εμμανουηλίδη (65′), έδειχνε να…παίρνει τα πάνω του.
Αντίθετα το συγκρότημα του Χουάν Φεράντο ήταν πιο ουσιαστικό. Στο 69′ ο Μουνίθ βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, που βρισκόταν ψηλά, μπήκε στην περιοχή του Κότνικ και με ωραία ενέργεια τον «εκτέλεσε» για το 0-2.
Τότε ο κ. Ζαχαριάδης ζήτησε έλεγχο VAR, μήπως ο σκόρερ ήταν οφσάιντ. Μάλιστα το έλεγξε και ο ίδιος ο Θεσσαλονικιός ρέφερι κατακυρώνοντας τελικά το τέρμα.
Ουσιαστικά ο αγώνας έληξε εκεί, ενώ ο ΝΠΣ Βόλος θα μπορούσε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, καθώς στο 78’ ο Σαραμαντάς έδιωξε πάνω στη γραμμή του πλασέ του Γέντρισεκ, ύστερα από λάθος του Ευαγγέλου.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν και στο φινάλε προσπάθησαν να φέρουν τα πάνω-κάτω. Σ’ αυτό συντέλεσε και το γεγονός ότι η ομάδα του Χουάν Φεράντο έπαιξε τα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες, αφού αποχώρησε «λαβωμένος» ο Μπασόνγκ στο 86’. Ο Ισπανός τεχνικός είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του, με συνέπεια ο ΝΠΣ Βόλος να μείνει στον αγωνιστικό χώρο με αριθμητικό μειονέκτημα.
Ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Άκη Μάντζιου το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με κεφαλιά του Αραμπούλι, ο οποίος στο 74’ είχε αντικαταστήσει τον Δούμτσιο. Στον λίγο χρόνο που απέμενε ο Πανιώνιος κέρδισε δύο συνεχόμενα κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα, με τον ΝΠΣ Βόλος να πανηγυρίζει στο τέλος το σπουδαίο «διπλό» με 2-1.
Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν αναμφίβολα ο Μουνίθ. Ο 27χρονος χαφ σημείωσε και τα δύο γκολ του ματς και αυτόματα παίρνει τον σχετικό τίτλο. Επίσης περίφημα τα πήγε και όλη η αμυντική γραμμή των νικητών μην επιτρέποντας στον Πανιώνιο να κάνει ούτε μία μεγάλη ευκαιρία με εξαίρεση το γκολ στο 93ο λεπτό.
Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι το αντικανονικό. Σε γενικές γραμμές ο ΝΠΣ Βόλος κέρδισε δίκαια. Μέχρι το 90′ ήταν καλύτερος και μόνο στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων δέχθηκε πίεση.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς, Ευαγγέλου, Ντομίνγκες, Κόρμπος, Μανιάτης (55′ Μαξίμοβιτς), Άρτσε, Τσιλούλης (55′ Εμμανουηλίδης), Καμαρά, Δούμτσιος (74′ Αραμπούλι).
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Δημόπουλος, Μπασόνγκ, Ατιγιάτ (34’ Μπαταγιάννης), Τσοκάνης, Μυστακίδης (78′ Μαξ), Ζοάο, Μουνίθ (82′ Σαρμιέντο), Γέντρισεκ.