Ο ΓΣ Αλμυρού νίκησε 88-69 τη Δόξα Πύρρου Άρτας και προκρίθηκε στο Κύπελλο

Σε ένα παιχνίδι όπου επιδόθηκε σε… ρεσιτάλ εύστοχων τριπόντων, ο Γ.Σ. Αλμυρού επιβλήθηκε της Δόξας Πύρρου Άρτας με 88-69 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ. Οι παίκτες του Λουκά Ζαρονικόλα είχαν 18 εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, σε 36 προσπάθειες, με το ποσοστό τους να είναι ακριβώς 50%. Οι Αλμυριώτες ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς και παρά τις ελλείψεις τους (Παπούλιας, Μπακολιάς, Παπουτσής) έφτασαν δίκαια στη νίκη-πρόκριση.

Η Δόξα έκανε καλύτερο ξεκίνημα και προηγήθηκε 6-15 στα μισά της πρώτης περιόδου, αλλά μέχρι εκεί. Ο ΓΣΑ μάζεψε αυτή τη διαφορά μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (18-22) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και από τη στιγμή που στη δεύτερη περίοδο πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (33-31 στο 17ο λεπτό), από εκεί και πέρα δεν το έχασε ποτέ.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 43-39 για τον Γ.Σ. Αλμυρού, που βρέθηκε στο +15 με το τέλος της τρίτης περιόδου (67-52). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι έφτασαν τη διαφορά στους 19 πόντους με το τελικό σκορ να είναι 88-69.

Οι νικητές είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και με τον Λάππα να είναι ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, ενώ ευστόχησε και σε πέντε σουτ τριών πόντων. Από την άλλη πλευρά, ο Μπάλας σημείωσε 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-22, 43-39, 67-52, 88-69.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 12 (4), Λαππάς 24 (5), Μαμούρας 4, Μασούρας 11 (3), Κανατούλας, Μυλωνάς 6 (2), Ξηρομερήσιος, Βαλαμούτης 9 (1), Πολίτης 14 (3), Πελεκούδας 8.

ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ (Παππάς): Ιωαννίδης 6 (1), Γυφτοκώστας 3 (1), Ξιούρας 4 (1), Πρίφτι, Μπαρτζώκας 6 (1), Βασιλείου, Δόνος, Μπάλας 19, Θώδης 9, Ίλιτς 16 (1), Σταυρόπουλος 7 (1).