Ντέρμπι χωρίς νικητή στην Αγριά – Θησέας και Γ.Σ. Αλμυρού αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1

Το ντέρμπι της Μαγνησίας ανάμεσα σε Θησέα Αγριάς και Γ.Σ. Αλμυρού έληξε ισόπαλο 1-1, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο. Τα γκολ πέτυχαν οι Γιαουπλάρι (1’) και Τζοβάρας (55’), ενώ στο 85’ αποβλήθηκε ο Βέργος των φιλοξενουμένων.
Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Λάκης Μπακάλης, παρέταξε τους «πράσινους» με διάταξη 3-6-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Κεφαλάς. Την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Γιαουπλάρι, Βαν Ντε Γουίχε και Γαλανόπουλος. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Οικονόμου και Χατζησταμάτης, που είχαν δίπλα τους σε ρόλο μπακ-χαφ, τους Φραγκογιάννη (δεξιά) και Πέτση (αριστερά). Σέντερ φορ ήταν ο Τσιουρής, ο οποίος είχε πίσω του σε ρόλο κεντρικών μεσοεπιθετικών τους Πέτση και Ζάχο.

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων, Κώστας Βελιτζέλος, παρέταξε τους «κυανόλευκους» με σύστημα 4-4-2. Θέση κάτω από τα δοκάρια της εστίας του Γ.Σ. Αλμυρού πήρε ο Σταυράκης. Στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά ξεκίνησαν οι Καρράς, Παπακώστας, Ναουμίδης και Μπαρούτας. Κεντρικοί χαφ ήταν οι Βέργος και Αλεξανδρής, ενώ στις πτέρυγες επιχειρούσαν ο Κοντοβάς από τη δεξιά πλευρά και ο Τσελεπής από την αριστερή. Το επιθετικό δίδυμο συνέθεσαν οι Τζοβάρας και Αναστασίου.
Μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Οικονόμου βρήκε τον Γιαουπλάρι με εκτέλεση φάουλ από τη δεξιά πλευρά, με τον υψηλόσωμο κεντρικό αμυντικό να γράφει το 1-0 με κοντινή κεφαλιά. Από εκεί και πέρα, οι προσπάθειες των Αναστασίου (11’, 16’), Τσιουρή (25’) και Τζοβάρα (44’) δεν «βρήκαν» δίχτυα και έτσι το πρώτο μέρος τελείωσε με τον Θησέα να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 55’ ο Τζοβάρας με διπλή προσπάθεια από κοντά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσελεπή από τη δεξιά πλευρά, σημείωσε με πλασέ το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν ευκαιρίες με τους Γιαουπλάρι (67’) και Κοτζαθανάση (82’), ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν τέρμα από τις προσπάθειες των Τσελεπή (58’, 62’), Τσιουρή (63’), Αναστασίου (68’, 89’) και Παπακώστα (68’). Επίσης, οι «κυανόλευκοι» αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με παίκτη λιγότερο από το 85’, λόγω αποβολής του Βέργου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Κόκκινη: 85’ Βέργος.
Διαιτητής: Μπουμαρσόπουλος (Λάρισας).
Βοηθοί: Στάικος, Δεδικούσης (Λάρισας).
ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ: Κεφαλάς, Γαλανόπουλος, Γιαουπλάρι, Βαν Ντε Γουίχε (81’ Αγιασιώτης), Φραγκογιάννης (60’ Κοτζαθανάσης), Διαμαντόπουλος, Οικονόμου, Χατζησταμάτης, Πέτσης, Ζάχος (56’ Μπόρας), Τσιουρής (64’ Βλάχος).
Γ.Σ. ΑΛΥΜΡΟΥ: Σταυράκης, Καρράς (90’ λ.τρ. Στουρνάρας), Μπαρούτας, Παπακώστας, Ναουμίδης, Βέργος, Αλεξανδρής, Τσελεπής (75’ Γκίκα), Κοντοβάς (95’ Ματθαίου), Τζοβάρας, Αναστασίου (91’ Λουκάς).

Οι δηλώσεις των προπονητών
Μετά το τέλος του αγώνα μίλησαν στη «ΘτΔ» οι δύο προπονητές. Αναλυτικά:
Λ. Μπακάλης (Θησέας): «Θεωρώ ότι η ισοπαλία ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης καταφέραμε να πετύχουμε ένα γρήγορο γκολ και έπειτα πατούσαμε καλύτερα. Στην επανάληψη ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν καλύτερος, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Δώσαμε ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, το οποίο ήταν ντέρμπι. Ωστόσο, καταφέραμε να πάρουμε τον βαθμό, που είναι χρήσιμος για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».
Κ. Βελιτζέλος (Γ.Σ. Αλμυρού): «Δώσαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Βρεθήκαμε από το 1’ πίσω στο σκορ, γεγονός που μας αποσυντόνισε. Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να ισορροπήσουμε, παρόλο που προς το τέλος του αγώνα δεχθήκαμε κόκκινη κάρτα. Μάλιστα, αν αξιοποιούσαμε κάποια από τις ευκαιρίες που μας παρουσιάστηκαν, μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη. Ο βαθμός της ισοπαλίας είναι σημαντικός, ωστόσο από το παιχνίδι με τον Θησέα μας μένει η πικρία που δεν πήραμε κάτι παραπάνω».