Ντέρμπι χωρίς νικητή ανάμεσα σε Ρήγα και ΓΣ Αλμυρού

Ανέκαθεν οι συναντήσεις του Ρήγα Φεραίου με τον Γ.Σ. Αλμυρού παρουσίαζαν τρομερό ενδιαφέρον και η χθεσινή στο στάδιο του Βελεστίνου δεν αποτέλεσε εξαίρεση στον κανόνα. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη σε βαρύ τερέν για να αναδειχθούν ισόπαλες 2-2 και να πάρουν από έναν βαθμό.

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να κερδίσουν. Μάλιστα ο Ρήγας κρατούσε τη νίκη μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όπου δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά και οι Αλμυριώτες στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο με δοκάρι και άλλες αξιόλογες φάσεις.

Με σύστημα 4-3-3 παράταξε τον Ρήγα Φεραίο ο Λάκης Μπακάλης. Τερματοφύλακας ήταν ο Φώτο. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Αποστολίδης και αριστερός ο Βλιώρας, ενώ οι Γκάγκας και Γοδενόπουλος ήταν οι δύο στόπερ. Οι Γιαννιός, Πατσής και Βαϊόπουλος ήταν οι τρεις χαφ, με τον Γάρο να παίζει ως δεξιός εξτρέμ, τον Τσιακίρη να έχει τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά και τον Σιόβα σέντερ φορ.

Για τον ΓΣΑ ο Κώστας Ρέππος επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μάνος. Δεξιά στην άμυνα ο Οικονόμου και αριστερά ο Θυμιόπουλος με σέντερ μπακ τους Ντόντα και Πλαβό. Ο Μιχόπουλος και ο Καρράς ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι, με τον Κοντοβά να παίζει μπροστά τους. Από τα αριστερά κινούταν ο Χριστοφορίδης και από τα αριστερά ο Χειλάς, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Αραπίτσας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 36ο λεπτό όταν ο Αραπίτσας εκτέλεσε φάουλ με τους αμυνόμενους να μην απομακρύνουν και τον Μιχόπουλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Το 0-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ρήγας πήρε τα «ηνία» στο σκορ χάρη στον αρχηγό του Δημήτρη Γάρο, ο οποίος ισοφάρισε με πλασέ στο 70’ και έκανε το 2-1 στο 86’ με σουτ. Όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στους Αλμυριώτες. Ο Κοντοβάς κέρδισε πέναλτι από τον Φώτο, που υπέδειξε ο διαιτητής Κούστας παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Εκτελεστής της ποινής ανέλαβε ο Αραπίτσας στο 91’, ο οποίος «νίκησε» τον γκολκίπερ του Ρήγα και διαμόρφωσε το 2-2.

Πέρα από τα τέσσερα γκολ το παιχνίδι είχε και άλλες αξιόλογες φάσεις. Οι Τσιακίρης, Γάρος, Βαϊόπουλος, Σιόβας απείλησαν από πλευράς Ρήγα, ενώ ο ΓΣΑ είχε χαμένο τετ-α-τετ με τον Χειλά στο πρώτα λεπτά και σουτ του Κοντοβά στο δοκάρι στο 21ο λεπτό. Στο 75’ κεφαλιά του Κοντοβά απέκρουσε ο Φώτο, ενώ μετά το 2-2 είχε μία τελική και ο Κόκκαλης.

Πλέον ο Ρήγας μετρά από νίκη, ισοπαλία και ήττα σε παιχνίδια που όλα είχαν συγκλονιστική εξέλιξη (τα άλλα δύο ήταν η ήττα από τον Μαγνησιακό με 3-2 και η νίκη στην έδρα του Πυράσου με το ίδιο σκορ και με ανατροπή από 2-0). Όσο για τον Γυμναστικό έχει μία νίκη στο γήπεδό του (το 5-1 επί της Α.Ε. 2002) και δύο ισοπαλίες εκτός έδρας (το 1-1 με τον Θησέα και το χθεσινό 2-2 με τον Ρήγα).

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Φώτο, Αποστολίδης, Βλιώρας, Γκάγκας, Γοδενόπουλος, Γιαννιός (46’ Φούκης), Πατσής, Βαϊόπουλος, Γάρος, Σιόβας, Τσιακίρης (87’ Κολυμήτρας).

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Μάνος, Οικονόμου (75’ Τσιάτσιος), Θυμιόπουλος (70’ Τσαγιανίδης), Ντόντα, Πλαβός, Μιχόπουλος, Χριστοφορίδης (70’ Γκάμπας), Καρράς, Αραπίτσας, Κοντοβάς (90’ Κόκκαλης), Χειλάς.