Ντέλετιτς: Τα αποτελέσματα αδικούν τον Βόλο

Δύο βαθμοί είναι ο απολογισμός του Βόλου, ύστερα από τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, με την ομάδα να βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία, ψάχνοντας τρόπους να αντιδράσει και να φτάσει στην πρώτη της φετινή νίκη στη Σούπερ Λιγκ.

Κανείς δεν αμφισβητεί την ποιότητα που έχει ο Βόλος, ως ομάδα. Διαθέτει εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές, με εμπειρία, οι οποίοι ωστόσο χρειάζεται να αποκτήσουν συνοχή μεταξύ τους, τη στιγμή που αρκετοί από αυτούς δεν έχουν πολύ καιρό που βρίσκονται στην ομάδα.

Ο Κώστας Μπράτσος έχει το δύσκολο έργο να μοντάρει αυτό το σύνολο και μέσα από τις προπονήσεις και τα παιχνίδια ο Βόλος να επιστρέψει στις νίκες και να ανέβει στο βαθμολογικό πίνακα.

Στο τελευταίο παιχνίδι με τον Ατρόμητο οι «κυανέρυθροι» παρουσίασαν δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα τους δεν ήταν καλή, με την ομάδα του Περιστερίου να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ. Στην επανάληψη το βολιώτικο συγκρότημα παρουσιάστηκε δυνατό, έπαιξε επιθετικά, ισοφάρισε, έφερε σε δύσκολή θέση τον Ατρόμητο και θα λέγαμε ότι αδικείται από την ισοπαλία. Θα μπορούσε κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησε να αποφέρει το δεύτερο γκολ, ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» θα πρέπει να κρατήσουν την εικόνα του δευτέρου ημίχρονου, πάνω σ’ αυτή να δουλέψουν για να παρουσιαστούν δυνατοί στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό, στο οποίο δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη.

Ο Μίλος Ντέλετιτς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του Βόλου στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο. Ο Σέρβος επιθετικός τόνισε πως η ομάδα του άξιζε τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, βάσει της εικόνας που παρουσίασε και δήλωσε αισιόδοξος για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, όταν και οι νέοι παίκτες που έχουν αποκτηθεί θα «δέσουν» με την υπόλοιπη ομάδα. Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μίλος Ντέλετιτς: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι σε δύσκολη θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Νομίζω ό,τι τόσο ο Βόλος, όσο και ο Ατρόμητος δεν αξίζουν να βρίσκονται χαμηλά στη βαθμολογία. Παλέψαμε μέχρι το τέλος για το νικηφόρο αποτέλεσμα. Από την πλευρά μας στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε ευκαιρίες για γκολ, από τη στιγμή που δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Η ομάδα έδειξε άλλο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο. Παίξαμε καλύτερα, είχαμε καλύτερη επιθετική ανάπτυξη και θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι, γιατί το αξίζαμε.

Είναι γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, ενώ εμείς δεν είχαμε ρυθμό στο παιχνίδι μας. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου συζητήσαμε στα αποδυτήρια και είπαμε πώς πρέπει να αλλάξουμε την εικόνα μας. Νομίζω ότι, ως ομάδα έχουμε ποιότητα και αυτό φαίνεται στο γήπεδο. Διαθέτουμε καλούς, έμπειρους και ποιοτικούς παίκτες και αυτό που πρέπει είναι να βρούμε τον ρυθμό μας. Στο παιχνίδι με την ΑΕΚ δείξαμε άλλο πρόσωπο, με τον Ατρόμητο δείξαμε διαφορετικό πρόσωπο. Θα επιδιώξουμε στα παιχνίδια που έρχονται να πάρουμε τους βαθμούς και να ανέβουμε στη βαθμολογία.

Δεν είναι εύκολο για τον προπονητή και για μας να παρουσιάζουμε μια άρτια εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, όταν στην ομάδα έχουν έρθει πολλοί νέοι παίκτες. Πιστεύω, ωστόσο, πως ο χρόνος κυλά υπέρ μας και σύντομα θα βρούμε τα πατήματά μας και τη χημεία μεταξύ μας. Πως, δηλαδή, θα μπορέσει να «δέσει» ο ένας παίκτης με τον άλλο. Είμαι αισιόδοξος για τη συνέχεια».

Η προετοιμασία

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Βόλο είναι την προσεχή Κυριακή με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης εντός έδρας. Όπως όλα τα παιχνίδια, έτσι κι αυτό με τους Αρκάδες κρύβουν δυσκολίες. Ο Αστέρας είναι μια ομάδα που έχει δείξει μέχρι τώρα στο φετινό πρωτάθλημα επιθετικές αρετές, έχοντας σημειώσει επτά γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια. Μόνο στο ματς της πρεμιέρας με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα έμεινε στο μηδέν, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Βέβαια, από την άλλη, ο Αστέρας παρουσιάζει αμυντικές αδυναμίες τις οποίες θα πρέπει να εκμεταλλευτεί ο Βόλος. Πέρα από τα τρία γκολ που δέχθηκε από τον ΠΑΟΚ, είδε την εστία του να παραβιάζεται τρεις φορές από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», ενώ και ο ΠΑΣ Γιάννινα σημείωσε την περασμένη αγωνιστική δύο γκολ στην Τρίπολη, αποσπώντας ισοπαλία 2-2. Στο μοναδικό παιχνίδι στο οποίο δεν δέχθηκε γκολ ήταν αυτό της 2ης αγωνιστικής, όταν νίκησε με 3-0 τον ΟΦΗ εντός έδρας.

Η προετοιμασία των παικτών του Βόλου συνεχίζεται καθημερινά, με τον Κώστα Μπράτσο να καταστρώνει τα πλάνα του, βάσει και του αντιπάλου που έχει να αντιμετωπίσει η ομάδα. Είναι, πάντως, ακόμη νωρίς για να γνωρίζουμε αν ο τεχνικός του Βόλου θα προβεί σε κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα.