Νικηφόρα αρχή για τη Νίκη, 86-78 τον Πρωτέα Γρεβενών

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φετινό παιχνίδι της Νίκης στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής κατηγορίας των ανδρών. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 86-78 του Πρωτέα Γρεβενών στο κλειστό της Ν. Ιωνίας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ στην τελευταία περίοδο.
Ο αρχηγός Σάκης Κουτίνας ήταν εξαιρετικός σημειώνοντας 31 πόντους, ενώ ο Βρεττός πέτυχε 16 πόντους. Ο Πρωτέας ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ωστόσο, η Νίκη κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να σημειώσει 34 πόντους, έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση και παράλληλα παίζοντας καλή άμυνα να δεχθεί 19 πόντους και να πάρει το ματς.
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 34-35, 52-59, 86-78
Νίκη Βόλου (Μαύρος): Βρεττάς 16 (2), Κωστούλας 8 (1), Βερτζάγιας 5, Σιπητάνος 6, Κουτίνας 31, Παπαδόπουλος 4, Ζησόπουλος, Δελεντζές, Σπηλιόπουλος 11 (3), Κουτσομπόρης, Ανδρεόγλου, Εντό 5 (1).
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Κεραμάρης 3, Μόρας 16 (1), Κλωναράς 9 (2), Παλάσκας 8 (1), Τσανίδης 5 (1), Καραγιάννης, Μαραβέγιας 13 (1), Κουρέπης 10 (1), Κατηρτζίδης 14 (2), Ασλανίδης, Ζήμπρας.