Νίκη του Ολυμπιακού εκτός έδρας στο πρώτο ντέρμπι αιωνίων στο γυναικείο μπάσκετ

ImageHandler (1)

Το… τρένο των «ερυθρόλευκων» δεν σταμάτησε ούτε στο κατάμεστο «Παύλος Γιαννακόπουλος», καθώς επικράτησε 66-61 του Παναθηναϊκού και έτσι έκανε το 3/3 στη φετινή Α1 Γυναικών!

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, παίρνοντας από νωρίς ένα καλό προβάδισμα (8-18). Όμως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου «ψαλιδίζοντας» αρκετά τη διαφορά (16-21). Το ματς έγινε ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (27-28), ωστόσο οι «πράσινες» ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενες 36-32.

Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο (43-36). Όμως, έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, καθώς σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ένα «ξέσπασμα», μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (47-45), με το 51-49 να ήταν το σκορ στη λήξη.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (52-52), αλλά περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, το ματς πήρε… φωτιά, καθώς ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά (58-62). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενες έπαιξαν με το χρόνο και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 61-66.