Με δεκάδες αθλητές και φίλους γιόρτασε τα εικοστά του γενέθλια ο ιππικός όμιλος Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ.  στις εγκαταστάσεις του στην Άνω Σπαρτιά, Σέσκλου.

Ο Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. το φθινόπωρο του 2002 δέχτηκε στις εγκαταστάσεις του τα πρώτα άλογα των μελών και εν συνεχεία με την κοπή της πρώτης Πρωτοχρονιάτικης πίτας τον Ιανουάριο του 2003 ουσιαστικά άνοιξε τις πόρτες του για όλους τους φίλους του αλόγου.

Η γιορτή ξεκίνησε με ομιλία της προπονήτριας, η οποία τίμησε τα ιδρυτικά μέλη και πρωτεργάτες του ομίλου, ενώ παράλληλα μοίρασε την αγάπη της σε όλους τους αθλητές, λέγοντας πως «ακόμη και αν η ομάδα λέγεται ipotis team, στην πράξη αυτό στο οποίο ανήκουν είναι η ipotis family».

Στη συνέχεια έγινε ο καθιερωμένος ετήσιος Αγιασμός για την αρχή της σχολικής χρονιάς και της αθλητικής σεζόν και όλα μαζί τα παιδιά του ομίλου έσβησαν τα κεράκια στη διώροφη τούρτα γενεθλίων του ομίλου.

Η γιορτή έκλεισε με μια φιλική αγωνιστική ημερίδα, στην οποία έλαβαν μέρος δεκάδες νέοι ιππείς και αμαζόνες με βραβεύσεις και απονομές. Το αγωνιστικό μέρος της γιορτής είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν γονείς και φίλοι από τη άνεση και τη δροσιά του εντευκτηρίου των μελών.

Όμως ο σύλλογος είχε και αγωνιστικές επιτυχίες τις τελευταίες εβδομάδες. Στον 2ο Αγώνα Υπερπήδησης Εμποδίων Βορείου Ελλάδος κατέκτησε τρία κύπελλα. Συγκεκριμένα ο Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ εκπροσωπήθηκε από πέντε αθλητές του, ως εξής:

Η Ελισάβετ Αναστασιάδου με τον ίππο Drogida Rebellis στην κατηγορία 1μ. παίδων, κατέκτησε την πρώτη θέση και το κύπελλο. Η Δέσποινα Αναστασιάδου με τον ίππο Drogida Rebellis στην κατηγορία 0.90-1μ. παίδων απέσπασε το κύπελλο.

Η Aμίλια Ανετοπούλου – προπονήτρια του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ – με τον ίππο IonasCapitol στην κατηγορία 1μ ενηλίκων, κατέκτησε την πρώτη θέση. Η Δήμητρα Νάνου με τον ίππο Dutch Armada στην κατηγορία 0.80μ. βραβεύτηκε για την άπταιστη διαδρομή της, ενώ η Αναΐς Χένρι με τον ίππο Contessa στην κατηγορία 1.05μ. κατέλαβε την 5η θέση.

Τέλος, και ο αθλητής Ηλίας Κίσσας ο οποίος ανήκει στη δύναμη του ομίλου, αλλά προπονείται εκτός Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ κατέλαβε την 5η θέση τόσο στην κατηγορία 1.10μ., όσο και στο 1.20μ.

Εξαιρετικά ήταν τα αποτελέσματα του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. και στον 3ο Αγώνα Υπερπήδησης Εμποδίων Βορείου Ελλάδος στο Ιππικό Κέντρο Μακεδονίας. Συγκεκριμένα βραβεύτηκαν οι άπταιστες διαδρομές των Δέσποινας και Ελισάβετ Αναστασιάδου με τον ίππο Drogida Rebellis και Δήμητρας Νάνου με τον ίππο Dutch Armada στην κατηγορία 0.80μ. του Σαββάτου 8 Οκτωβρίου.

Επίσης την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελισάβετ Αναστασιάδου με τον ίππο DrogidaRebellis στην κατηγορία 0.90-1μ., ενώ την 5η  θέση απέσπασε η προπονήτρια του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ, ΑμιλίαΑνετοπουλου, με τον ίππο Ionas Capitol στις κατηγορίες 1μ. και 1.15μ.

Όμως η αμαζόνα που διακρίθηκε με την κατάκτηση της πρωτιάς στην κατηγορία 1.05μ. ήταν αναμφίβολα η Αναΐς Χένρι με τον ίππο Contessa, ένα ζευγάρι που έλαμψε σε προηγούμενες σεζόν και που δείχνει να ξαναβρήκε τον καλύτερο τους εαυτό.

Το Δ.Σ. του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ δίνει θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και εύχεται καλή επιτυχία και στους αθλητές του Dressage-Crew που ετοιμάζεται να αγωνιστεί την ερχόμενη εβδομάδα στο Κιλκίς.