Νέες διακρίσεις για τον Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ.

Στον πρώτο αγώνα Ιππικής Δεξιοτεχνίας Βορείου Ελλάδος, που διεξήχθη στο Αθλητικό Κέντρο Ιππασίας Θεσσαλονίκης, συμμετείχε η ομάδα του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. Dressage-Crew με έξι αθλητές.

Πιο συγκεκριμένα το Σάββατο 28/1 στις πρώτες εξετάσεις για την Άδεια Ικανότητας Αθλητού συμμετείχαν με επιτυχία οι Μαρία Γκίμα και Χριστίνα Ραχαβέλια και έτσι εντάχθηκαν στην αθλητική οικογένεια του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ.

Την Κυριακή 29/1 στους πρώτους αγώνες Ιππικής Δεξιοτεχνίας η Dressage-Crew του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. έλαβε μέρος με εξαιρετικές επιδόσεις και οι αθλήτριες του ομίλου συγκέντρωσαν υψηλές βαθμολογίες και καλές κριτικές, επιβεβαιώνοντας έτσι για άλλη μια φορά την ποιοτική αθλητική δουλειά που γίνεται στον βολιώτικο ιππικό όμιλο.

Τα αποτελέσματα του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ έχουν ως εξής:

Στις παρθενικές τους εμφανίσεις η Μ. Γκίμα με τον ίππο Sander κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία Α1 και την 2η θέση στην κατηγορία Α3 και αντίστοιχα η Χ. Ραχαβέλια με τον ίππο Deseo την 2η θέση στην κατηγορία Α1 και την 5η θέση στην Α3.

Η Παναγιώτα Γιασαγιά με τον ίππο Frescovande Vossecant κατέκτησαν την 1η θέση και στις δύο κατηγορίες που συμμετείχαν, Β7 και Β9 και αξίζει να αναφερθεί ότι ήταν η πρώτη εμφάνιση του ζευγαριού στην κατηγορία Β9, δείχνοντας έτσι την σταδιακή τους αθλητική εξέλιξη.

Η Χρύσα Χρυσικού και ο ίππος Reportero σε πρώτη τους εμφάνιση κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στην κατηγορία Β7, ενώ απέσπασαν την πρωτιά και το κύπελλο στην κατηγορία Α4.

Στην Α4 την δεύτερη θέση πήρε η Δανάη Παπαθεολόγου με τον ίππο Mad Max, ενώ το ίδιο ζευγάρι πήρε την πρωτιά και το κύπελο στη Α6.

Τέλος, εξαιρετικά ήταν τα αποτελέσματα της προπονήτριας και αθλήτριας του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ., Αμίλιας Ανετοπούλου, η οποία με τον ίππο Happy Day έκλεψαν τις εντυπώσεις στις ανώτερες κατηγορίες, στις οποίες σημειωτέον ο Happy Day συμμετείχε για πρώτη φορά.

Συνολικά η ομάδα Dressage-Crew του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ συγκέντρωσε τα πρώτα επτά κύπελλα της χρονιάς, αλλά και πολλά μετάλλια αρχίζοντας έτσι την αθλητική της συλλογή για το νέο έτος. Είναι πλέον φανερό πως η ποιότητα εκπαίδευσης των αθλητών και η ευζωία των αλόγων του ομίλου είναι τα συστατικά της επιτυχίας του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. Η διοίκηση του συλλόγου εύχεται καλή χρονιά σε όλους, μέλη, αθλητές και φίλους της ιππασίας.