Νέα νίκη για τις κορασίδες του Ολυμπιακού Β., πάνε για την 5η θέση (photos)

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και μία ασταμάτητη Σιουμουρέκη, ήταν οι παράγοντες που έκριναν την αναμέτρηση ανάμεσα στον Ολυμπιακό Βόλου και την Άμιλλα, με τις “ερυθρόλευκες” να παίρνουν την νίκη με 58-49 και παράλληλα την πρόκριση για τους αγώνες κατάταξης 5-6.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βόλου έτρεξε ένα εντυπωσιακό 18-5 στην δεύτερη περίοδο, ξεφεύγοντας με +13 στο ημίχρονο (33-20) και παρά την προσπάθεια της Άμιλλας να επιστρέψει στο σκορ, κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και την νίκη.

Εντυπωσιακά… γεμάτη εμφάνιση από την Σιουμουρέκη, με 18 πόντους, 24 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και επτά κλεψίματα, ενώ για την Άμιλλα, 18 πόντους και 12 ρμπάουντ είχε η Παναγιωτοπούλου.

Τα κορίτσια της Ελένης Παπαθανασίου έκαναν άλλη μία υπέρβαση σήμερα και έδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει.

Δεκάλεπτα: 15-15, 33-20, 43-32, 58-49

Διαιτητές: Μπαβέλας Δ, Μπαράκου

Ολυμπιακός (Παπαθανασίου): Ράπτη 8, Κωστοπούλου 4, Σιουμουρέκη 18 (2), Λογοδότη 6, Καραστάθη 7, Κοτοπούλη 8, Πολύζου Κ. 7.

Άμιλλα (Τσουκαλάς): Κορακή, Βυτογιάννη, Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη Ι. 3, Κοκκώνη, Παναγιωτοπούλου 18, Μίχαλου 10(3), Παπαζαφειροπούλου 3, Κωνσταντινέα 15.

*Τον αγώνα παρακολούθησαν το μέλος του δ.σ. της ΕΟΚ και εκ των υπευθύνων του μπάσκετ Γυναικών, Άννυ Κωνσταντινίδου και η πρότζεκτ μάνατζερ για την προώθηση του μπάσκετ Γυναικών, Εβίνα Μάλτση.

Δηλώσεις
Μαρίνα Μίχαλου (αθλήτρια Άμιλλας): «Ήταν πολύ δύσκολο να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Παίξαμε όμως μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Προσπαθήσαμε να μειώσουμε τη διαφορά του ημιχρόνου. Πιστεύω θα μπορούσαμε να το πάρουμε αν είχαμε κάνει κάποιες καλύτερες προσπάθειες. Συνεχίζουμε για το επόμενο και θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε».

Κατερίνα Πολύζου (αθλήτρια Ολυμπιακού Βόλου): «Ήταν μια δύσκολη νίκη αλλά το θέλαμε πάρα πολύ και προσπαθήσαμε όλη τη χρονιά για να φτάσουμε στον αυριανό τελικό. Όλες οι κοπέλες το αξίζουν και θα δώσουμε αύριο τον καλύτερό μας εαυτό».