Αθλητισμός

Νέα μετάλλια και διακρίσεις για τις αθλήτριες της Γυμναστικής Ένωσης Βόλου (photos)

Συνέχεια στις επιτυχημένες τους εμφανίσεις έδωσαν οι αθλήτριες της Γυμναστικής Ένωσης Βόλου στους αγώνες που έγιναν στις 18 και στις 23-25 Μαΐου στη Θεσσαλονίκη.

Συγκεκριμένα, στις 18 Μαΐου διεξήχθη στο κλειστό Γυμναστήριο της Μίκρας, η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κατηγορίας κορασίδων και οι αθλήτριες επέστρεψαν με πέντε μετάλλια, δύο προκρίσεις για το κύπελλο Ελλάδας και πολλές θέσεις στην οχτάδα του Πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Διάκου Αποστολία: 15η Θέση στο σύνθετο ατομικό (Α΄level) και πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας.
Κεσμετζή Έρικα: 17η Θέση στο σύνθετο ατομικό (Ά level) και πρόκριση στο κύπελο Ελλάδας.
Στάμου Ναυσικά: Αργυρό μετάλλιο στη μπάλα και δύο χάλκινα στο στεφάνι και στο σύνθετο ατομικό (Β΄ level)
Γεραμπίνη Στέλλα: Αργυρό μετάλλιο στο σχοινάκι,4η στο σύνθετο ατομικό και στη μπάλα, 6η στις κορύνες. (Β΄ level)
Διάκου Ιωάννα: Χάλκινο μετάλλιο στο σχοινάκι , 4η στις κορύνες, 6η στη μπάλα και 7η στο σύνθετο ατομικό. (Β΄ level)
Νίνου Φωτεινή: 4η στο στεφάνι, 6η σύνθετο ατομικό και 8η στις κορύνες. (Β΄ level)

Σύνθετο ομαδικό: 5η θέση στο σύνολο των 10 ομάδων που είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση από την Α΄ Φάση του Πρωταθλήματος.

Στη συνέχεια η Γυμναστική Ένωση Βόλου ταξίδεψε και πάλι στη Θεσσαλονίκη για μια σπουδαία διοργάνωση, το 3o Διεθνές Κύπελλο «Royal Crown» που φιλοξενήθηκε από 23-25 Μαΐου (μετά από πολλά χρόνια που είχαν να γίνουν εκεί αγώνες Ρυθμικής) στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο (Παλε ντε Σπορ).

Οι αθλήτριες ενθουσιάστηκαν με την αγωνιστική τους παρουσία σε ένα τόσο μεγάλο και ιστορικό Γυμναστήριο καθώς και με την όμορφη ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι διοργανωτές και κατάφεραν σπουδαία εμφάνιση που συνοδεύτηκε από έξι μετάλλια και πολλές διακρίσεις στην οκτάδα.

Γεραμπίνη Στέλλα: Χρυσό στο σχοινάκι και χάλκινο στο στεφάνι (Pre Junior 2008).
Νίνου Φωτεινή: Χρυσό στο στεφάνι και χάλκινο στη μπάλα (Pre Junior 2008).
Στάμου Ναυσικά: Χρυσό στη μπάλα και χάλκινο στις κορύνες (Pre Junior 2008).
Κεσμετζή Έρικα: 4η θέση στο σχοινάκι και 4η στις κορύνες (Pre Junior 2007).
Κρκαλιά Άννα: 5η θέση στην κορδέλα και 6η θέση στο σχοινάκι ( Junior 2006).
Κοντογιάννη Ελεάννα: μετάλλιο συμμετοχής στην κατηγορία children (έτος γέν. 2011)

Η διοίκηση της Γυμναστικής Ένωσης απευθύνει θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες και τις προπονήτριες για το υψηλό αγωνιστικό επίπεδο της ομάδας και τις σπουδαίες διακρίσεις τους.

Προηγούμενο ΆρθροΕπόμενο Άρθρο

Μοιραστείτε το