Νέα ήττα για Ολυμπιακό Β. 48-77 από τον Βίκο Ιωαννίνων

Ο νεανικός Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει άλλη μια εξαιρετική ομάδα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, καθώς ο Βίκος Ιωαννίνων πρωταγωνιστεί φέτος και έχει υψηλούς στόχους. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί, απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο, χάνοντας με 48-77 στο κλειστό του ΕΑΚ, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.
Από την αρχή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ και σταδιακά ανέβαζαν τη διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Βίκο να προηγείται με 18 πόντους διαφορά (20-38), με την εικόνα να μην αλλάζει στο δεύτερο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο τελικό 48-77.
Ο Νίκολης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού και ακολούθησε ο Γουάμπα με 12. Από τον Βίκο ο Ιωαννίδης σημείωσε 16 πόντους και ο Αναγνωστάκης 15.
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Παπανικολάου Γ.-Τοπαλίδης (Τσιργούλας)
Δεκάλεπτα: 9-25, 20-38, 39-58, 48-77
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μπουντούρης-Πρέκας): Στεφόπουλος, Πανάγης, Γουάμπα 12, Νίκολης 16 (2), Σταθούρος 7(2), Μπουντούρης Κ. 2, Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ., Ντίαθ 11.
ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Κωστόπουλος): Αποστόλου 1, Αναγνωστάκης 15 (3), Μαυρογιάννης 8 (1), Ιωαννίδης 16, Αποστολίδης 1, Τσιλούλης 10 (2), Πάτρας 12, Δήμος 6, Αντωνίου, Βαράκας, Σταυρόπουλος 5, Κοτσάνος 3.