Νέα επιτυχία του Ολυμπιακού Β., 53-46 τη Νίκη για το γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στο πρωτάθλημα γυναικών της ΕΣΚΑΘ ο Ολυμπιακός Βόλου στον 2ο όμιλο. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν της Νίκης με 53-46 στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, σημειώνοντας την τέταρτη επιτυχία τους σε ισάριθμα παιχνίδια.
Έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, με τη Νίκη να εκμεταλλεύεται στο πρώτο ημίχρονο τη νευρικότητα και την αστοχία των κοριτσιών του Ολυμπιακού στην επίθεση, κλείνοντας τη δεύτερη περίοδο στο +4 (24-20), με τη διαφορά να φτάνει και τους οκτώ πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και αποφασισμένος να κερδίσει. Με ένα σερί 0-9 στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου μέρους πέρασε μπροστά στο σκορ, 29-24. Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού οι «ερυθρόλευκες» δεν έχασαν το προβάδισμα στο σκορ, η Νίκη πάλεψε μειώνοντας μέχρι και στον ένα πόντο τη διαφορά, ωστόσο, η καλή άμυνα του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά, σε συνάρτηση και με τη βελτίωση των ποσοστών ευστοχίας στην επίθεση, έδωσαν τη νίκη στις «ερυθρόλευκες».

Δεκάλεπτα: 9-8, 24-20, 35-38, 46-53
ΝΙΚΗ (Γαλανάκης): Παπαπευαγγέλου, Γκίνο 5, Παρασχάκη 5 (1), Σαραντούλα 6, Αλεξίου 2, Κωνσταντούλα 2, Λωριδοπούλου 3 (1), Μητρολιού, Κοπάνου 10, Τσάγκαρη 12, Σουλιώτη, Κατσιοπούλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παπαθανασίου-Δέρβος): Ράπτη 5, Χούτα 1, Πολύζου 14, Αρτεμισίου 8, Καπερώνη, Λογοδότη, Κοτοπούλη 6, Οικονομίδου, Πορτοφέρι, Νταϊάκη 12 (1), Ζικάι, Κανελλοπούλου 7 (1).