Μοιρασιά σε… όλα στη Νέα Σμύρνη για Πανιώνιο και ΑΕΚ

bum_0

Μέτριο ματς, αλλά με φάσεις και ατμόσφαιρα… ντέρμπι στη Νέα Σμύρνη με Πανιώνιο και ΑΕΚ να παίρνουν από ένα βαθμό στο 1-1.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε και «ζόρισε» την ΑΕΚ, που απάντησε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως της έκοψε τα… φτερά η αποβολή του Άρθο στο 68’.

Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με γκολάρα του Μπουμάλ στο 36ο λεπτό και στηριζόμενοι στην καλή ανασταλτική λειτουργία τους «μπέρδεψαν» τους κιτρινόμαυρους, που φωνάζουν δικαιολογημένα για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 0-0 (12’) σε ξεκάθαρη ανατροπή του Γιόχανσον

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο δεύτερο και απάντησε σε καθοριστικό σημείο (56’) με σουτ του Μπαρμπόσα, αλλά το τέρμα δεν έπρεπε να μετρήσει, αφού ο Τζεμπούρ ήταν οφσάιντ και επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Διούδη. Από το 68ο λεπτό οι Νεοσμυρνιώτες είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω σωστής αποβολής του Άρθο με δεύτερη κίτρινη. Η ομάδα του Ουζουνίδη ζητάει πέναλτι στο 87’ και στις καθυστερήσεις ακυρώνεται σωστά γκολ του Αραβίδη, καθώς νωρίτερα προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Λαμπρόπουλου.

Μετά από δύο εντυπωσιακές νίκες με Αστέρα και Παναθηναϊκό ο Ηρακλής «κόλλησε» και έμεινε στο 0-0 με τον Πανθρακικό -που αντιστάθηκε σθεναρά- στο Καυτανζόγλειο.

Με απόλυτη συνέπεια στα αμυντικά του καθήκοντα καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και με τον Γιάκο να «σκοτώνει» με απ’ ευθείας φάουλ (17′), ο ΠΑΣ πήρε το πρώτο του «διπλό» στο πρωτάθλημα επί του Πλατανιά.