Μηχανή… τερμάτων ο Παπαδημητρίου, τέσσερα γκολ στο 5-0 της Αγίας Άννας με Αίαντα

Μία ακόμη εμφατική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Αγία Άννα, που επιβλήθηκε 5-0 του Αίαντα Σούρπης στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς». Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον Ιάσονα Παπαδημητρίου που σημείωσε τέσσερα γκολ, όλα στην επανάληψη, ενώ στο α’ μέρος είχε σκοράρει ο Κορέτα.

Η 19η φετινή νίκη της Αγίας Άννας συνδυάστηκε με μεγάλο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» διαθέτουν το πιο παραγωγικό σύνολο στο πρωτάθλημα φτάνοντας τα 86 τέρματα σε 23 ματς (μ.ο. 3,7), ενώ διαθέτουν και τον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο. Αυτός είναι ο Ιάσων Παπαδημητρίου που το Σάββατο πέτυχε «καρέ» τερμάτων και πλέον μετρά 41 γκολ στο πρωτάθλημα.
Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Στο α’ ημίχρονο ο Αίας προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους αντιπάλους του. Στο 25’ ο Μπιρμπίλης θέλησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, βλέποντας ότι ο Φαγιέ ήταν εκτός εστίας. Έτσι, σούταρε από το κέντρο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Δύο λεπτά αργότερα η Αγία Άννα άνοιξε το σκορ με το διαγώνιο πλασέ του Κορέτα (1-0). Ο Αίας είχε την ευκαιρία του για να φέρει το ματς στα ίσα. Αυτή καταγράφηκε στο 35ο λεπτό όταν σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπιρτσάι, ο Ξηροκώστας πήρε την κεφαλιά στη μικρή περιοχή, με τη μπάλα να σκάει στο έδαφος και να περνά δίπλα από το δοκάρι.
Στην επανάληψη «μίλησε» ο Παπαδημητρίου που μετέτρεψε το «εύθραυστο» 1-0 σε έναν θρίαμβο. Μόλις στο 47’ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με εύστοχο σουτ έγραψε το 2-0 απελευθερώνοντας την ομάδα του από το όποιο άγχος μπορεί να είχε.
Στο 56’ ο Πετράκος έκανε την προσπάθεια από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή «έσπασε» τη μπάλα προς την περιοχή, με τον Παπαδημητρίου να βρίσκεται στο σημείο που έπρεπε και να τη σπρώχνει στα αντίπαλα δίχτυα για το 3-0. Στο 79’ ο Βολιώτης σέντερ φορ έκανε την κατά μέτωπο επίθεση και αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα Γκόγκο σημείωσε το 4-0. Ο Παπαδημητρίου διαμόρφωσε και το 5-0 στο 83’ με παρόμοιο τρόπο.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγιέ, Σουγκάρης (64’ Χατζητρακόσιας), Καλαμίδας (76’ Πολύζος), Χολέβας, Ρόκας (76’ Αλεξανδρίδης), Αργύρης, Κορέτα, Βέργος, Παπαδημητρίου, Πετράκος (58’ Τσελεπής), Σέττος (58’ Παπαδήμος).
ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Παπανικολόπουλος, Φαράντος, Ξηροκώστας (78’ Χρυσικός), Στεφανής, Μπιρτσάι, Μπιρμπίλης, Βούλγαρης (78’ Γκιόκα), Κωστούλας (67’ Ντούρας), Δημητρίου, Κατσαβριάς (58’ Κομπούρας).