Μια καλή… προπόνηση έκανε η Νίκη απέναντι στον ΠΑΟ Καλλιθέας νικώντας 7-0

Μια καλή… προπόνηση έκανε η Νίκη απέναντι στον ΠΑΟ Καλλιθέας. Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση με 7-0, με τον Στάικο Βεργέτη να δίνει χρόνο συμμετοχή σε όλους τους παίκτες, ανάμεσά τους και τον Λούκας Γκαρσία. Δοκιμάστηκε ο νεαρός ομογενής επιθετικός Τζιμ Πάπας.
Ξεμούδιασε μετά τις συνεχείς προπονήσεις η Νίκη φτάνοντας άνετα στο 7-0 επί του Παντζιτζιφιακού Αθλητικού Ομίλου Καλλιθέας χθες στο «Π. Μαγουλάς». Ο Στάικος Βεργέτης χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές, προκειμένου να διαπιστώσει σε ποια κατάσταση βρίσκονται.

Πώς έπαιξαν οι ομάδες
Μία έκπληξη επιφύλαξε ο Στάικος Βεργέτης στο χθεσινό παιχνίδι, αφού χρησιμοποίησε για πρώτη φορά διάταξη 3-4-2-1. Πιο αναλυτικά κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παπαδόπουλος έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τσιμπούκα, Μπαλάφα και Αλιατίδη. Τις πτέρυγες κάλυπταν οι Κρουθ και Πολίμος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και στον άξονα έπαιξαν οι Μπόσιο και Μέτσε. Οι Οικονομίκος (δεξιά) και Τσιώλης (αριστερά) συνεπικουρούσαν τον Ροχάνο στην επίθεση.
Στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Χατζηηλίας παρέταξε τον ΠΑΟ Καλλιθέας με 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Μακρής και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Χρήστου (δεξιά), Ανδρώνης (αριστερά), Γεωργιάδης και Σαριδάκης (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ανεστίδης, Κουλάι (στον άξονα), Φόνσος και Κωνσταντίνου (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Μήτσιο να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Μάμα που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Δύο γκολ στο α’ μέρος η Νίκη
Μέχρι να συνηθίσουν οι «κυανόλευκοι» τον νέο σχηματισμό παραλίγο να δεχθούν γκολ. Μόλις στο 5’ ο Κωνσταντίνου βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά ο Παπαδόπουλος τού είπε «όχι» στο σουτ που επιχείρησε.
Οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι από τους αντιπάλους στο 8’σκοράροντας σε μια φάση δουλεμένη από την προπόνηση. Ο Μέτσε εκτέλεσε κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, ο Τσιμπούκας κέρδισε την πρώτη κεφαλιά, ο Ροχάνο τη δεύτερη και ο Αλιατίδης με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.
Στη συνέχεια η Νίκη επέβαλε τον ρυθμό της και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για δεύτερο τέρμα. Στο 16’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέτσε, ο Τσιμπούκας δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά με προβολή.

Ο Αλιατίδης δέχεται επικίνδυνο μαρκάρισμα από τον Μήτσιο

Στο 18’ σουτ του Οικονομίκου πέρασε πάνω από την εστία, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπόσιο έβγαλε μια υπέροχη μακρινή μπαλιά προς τον Κρουθ. Ο Ισπανός βρέθηκε απέναντι από τον Μακρή, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του σταμάτησε στον γκολκίπερ του Παντζιτζιφιακού.
Εξαιρετική κούρσα και γύρισμα του Πολίμου από τα αριστερά στο 36’, με τον Οικονομίκο από τη μικρή περιοχή να στέλνει την μπάλα στη ρίζα της αριστερής δοκού. Στο επόμενο λεπτό ο Ροχάνο έβγαλε τον Πολίμο πρόσωπο με πρόσωπο με τον Μακρή, αλλά ο 25χρονος αριστερός μπακ δεν μπόρεσε να τον ντριμπλάρει.
Στο 39’ ο Μέτσε σημάδεψε τα… ύψη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 45’ ο Ροχάνο με διπλή προσπάθεια γύρισε για τον Αλιατίδη, που είχε προωθηθεί. Ωστόσο ο υψηλόσωμος σέντερ μπακ κοντραρίστηκε από αμυνόμενο και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στο κενό τέρμα.
Τελικά το 2-0 ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους. Ο Ροχάνο σούταρε, ο Μακρής απέκρουσε, αλλά ο Τσιώλης κέρδισε το «ριμπάουντ» και δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει την ανυπεράσπιστη εστία.

Με άλλη ενδεκάδα η Νίκη στο δεύτερο ημίχρονο
Πολλά τα νέα πρόσωπα για τη Νίκη στο β’ ημίχρονο, με τους Παπαδόπουλο και Τσιμπούκα να είναι οι μοναδικοί που διατήρησαν τη θέση τους. Η διάταξη παρέμεινε 3-4-2-1 και οι παίκτες τοποθετήθηκαν ως εξής: Την εστία υπερασπίστηκε ο Παπαδόπουλος και στην άμυνα έπαιξαν οι Τσιμπούκας (αντικαταστάθηκε λίγο αργότερα από τον Κοπιτσή), Αργύρης και Σεφερκόλι. Τις πτέρυγες κάλυπταν οι Κάρδαρης (δεξιά) και Θεοδωρόπουλος (αριστερά). Μαυροζούμης και Ντομίνγκεθ αγωνίστηκαν στον άξονα, ενώ την επιθετική τιρπλέτα συνέθεσαν οι Γκαρσία, Σαλαμούρας (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και Γκονζάλες (κορυφή).
Ο Λούκας Γκαρσία στην επανεμφάνισή του λίγο έλειψε να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Κινήθηκε από τα αριστερά και πραγματοποίησε σέντρα-σουτ, η οποία… αναπαύτηκε στον «ουρανό» των διχτυών αλλά από την εξωτερική πλευρά.
Με τον Γκαρσία στη σύνθεσή της η Νίκη δημιούργησε ακόμη περισσότερες ευκαιρίες. Στο 48’ ο Σαλαμούρας πάσαρε στον Γκονζάλες που αστόχησε, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης απέτυχε να επωφεληθεί λάθος του Μακρή έπειτα από σέντρα του Θεοδωρόπουλου.
Στο 52’ ο Μακρής μπλόκαρε «σκαφτό» του Γκαρσία, αλλά στο 53’ δεν μπόρεσε να αποτρέψει το… μοιραίο σε κεφαλιά του Αργύρη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαλαμούρα (3-0).

Οι παίκτες του Στάικου Βεγέτη εμφανίστηκαν πολύ ορεξάτοι δημιουργώντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 56’ σουτ του Γκονζάλες έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι, ενώ παρόμοια κατάληξη είχαν βολέ των Σαλαμούρα (58’) και Αργύρη (64’). Κατόπιν ήταν η σειρά του Μακρή να σταματήσει τους Σαλαμούρα (66’, 69’), Γκονζάλες (67’), ενώ στο 68’ απέκρουσε διαδοχικά βολέ των συγκεκριμένων παικτών.
Στο 70’ ο Μακρής παραχώρησε τη θέση του στον 16χρονο Ρόνι κάτω από τα δοκάρια, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποτρέψει τη διεύρυνση του σκορ στο 6-0 μέσα σε τρία λεπτά. Στο 73’ έκανε την εμφάνισή ο νεαρός επιθετικός Τζιμ Πάπας, που προέρχεται από τις ομάδες υποδομής του Άρη αντικαθιστώντας τον Γκονζάλες
Στο 76’ ο Σαλαμούρας εκτέλεσε κόρνερ και ο Κάρδαρης με κεφαλιά παραβίασε την αντίπαλη εστία (4-0), ενώ ο Ντομίνγκεθ (77’) και Γκαρσία (79’) βρήκαν στόχο από μακρινή απόσταση. Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε στο 89’ ο Σαλαμούρας με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Τσιάκα.
Τη χθεσινή συνάντηση διαιτήτευσε ο κ. Κούστας.
ΝΙΚΗ: Παπαδόπουλος (73’ Κοντοστάθης), Τσιμπούκας (60’ Κοπιτσής), Αλιατίδης, (46’ Σεφερκόλι), Μπαλάφας (46’ Αργύρης), Κρουθ (46’ Κάρδαρης), Πολίμος (46’ Θεοδωρόπουλος), Μπόσιο (46’ Μαυροζούμης), Μέτσε (46’ Ντομίνγκεθ), Οικονομίκος (46’ Γκαρσία), Τσιώλης (46’ Σαλαμούρας), Ροχάνο (46’ Γκονζάλες, 83’ Πάπας).
ΠΑΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Μακρής (70’ Ρόνι), Χρήστου, Ανδρώνης (53’ Σαχίνης), Γεωργιάδης (73’ Σαλαμαλίκης), Σαριδάκης (60’ Σωτηριάδης), Ανεστίδης, Κουλάι, Φόνσος (80’ Χαρτουλάρης), Κωνσταντίνου (67’ Τσιάκας), Μήτσιος, Μάμα (62’ Τρενταφίλι).

Κεντρική φωτό: Την επανεμφάνισή του έκανε ο Λούκας Γκαρσία