Μεγάλη νίκη του Πανιωνίου επί του ΠΑΟΚ – Ολα τα αποτελέσματα της Super League

pani_1

Μια ακόμη σπουδαία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε του ΠΑΟΚ με σκορ 3-1. Ανετη επικράτηση για τον Ολυμπιακό επί του Πανθρακικού ενώ ΑΕΚ και Παναθηναϊκός γκέλαραν απέναντι σε Καλλονή και Βέροια αντίστοιχα.

Ο Πανιώνιος ήταν ο μεγάλος νικητής στο σημαντικότερο παιχνίδι της αγωνιστικής. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη κατάφερε να προηγηθεί με τον Μπακασέτα στο 39ο λεπτό με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει στο 52′ με κεφαλιά του Τζιόλη. Ωστόσο, ο Μπακασέτας ήταν και πάλι αυτός που με ένα εξαιρετικό σουτ χάρισε στην ομάδα του το προβάδισμα στο 66′ και ο Ανσαριφάρντ στο 82′ με υπέροχη προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στη Μυτιλήνη η ΑΕΚ αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων έμεινε στο 0-0 με την Καλλονή ενώ ο Παναθηναϊκός με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στη Βέροια. Οι πράσινοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Ναζλίδη να ισοφαρίζει στο 25′. Η Βέροια πήρε και προβάδισμα μάλιστα με τον Μελικιώτης στο 58′ όμως ο Λέτο με δύο τέρματα στο 65΄και στις καθυστερήσεις, χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι.

Στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε πρόβλημα και έφτασε σε μια άνετη νίκη με σκορ 4-0 επί του Πανθρακικού. Ο Πουλίδο άνοιξε το σκορ στο 25΄και ο Πάρντο στο 40′ διαμόρφωσε το 2-0 ενώ ο Ερνάντι λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 3-0. Στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Στη Θεσσαλονίκη, ο Αστέρας Τρίπολης με γκολ του Φερνάντζεζ στο 24΄πήρε σπουδαία νίκη επί του Ηρακλή ενώ ο Ατρόμητος με τέρμα του Λε Ταλέκ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου επικράτησε επί του Παναιτωλικού με σκορ 1-0.

Λεβαδειακός και ΠΑΣ Γιάννινα έμειναν στην ισοπαλία 1-1 με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 85΄με τον Γιάκο και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις με τον Γιακουμάκη. Τέλος, ο Πλατανιάς νίκησε 3-1 την Σκόντα Ξάνθη. Ο Ανγκούλο στο 18′ και στο 32΄έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, ο Λισγάρας μείωσε στο 65′ σε 2-1 όμως ο Μιλούνοβιτς στο 75′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.